Światowy Dzień Ubogich

13 listopada – podsumowanie – 5. Światowy Dzień Ubogich



Sobota – 13 listopada – to kolejna odsłona obchodów 5. Światowego Dnia Ubogich. Tego dnia potrzebujący mogli ponownie skorzystać z porad prawnych, socjalnych i doradztwa zawodowego, zadbać o swoje zdrowie, korzystając z umiejętności Fundacji Przystań Medyczna i Stowarzyszenia Lekarze Nadziei. Drugi dzień obchodów tegorocznego Światowego Dnia Ubogich to także warsztaty plastyczne i teatralne, rozmowy, szachowa rywalizacja i radość ze spędzania razem czasu. O 15.00 spotkaliśmy się w Bazylice Mariackiej, aby uczestniczyć we Mszy świętej pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego. “Potrzebujemy serca, które potrafi kochać” – usłyszeliśmy od metropolity krakowskiego. Właśnie takiego – prawdziwie kochającego serca – mogli doświadczyć potrzebujący, którzy otrzymali paczki z darami na Placu Mariackim.

Jutro ostatnie wydarzenia 5. Światowego Dnia Ubogich. Mamy nadzieję, że przeżyjecie je razem z nami!

Podczas Mszy świętej w Bazylice Mariackiej abp Marek Jędraszewski wskazał na słowa Chrystusa – zarówno z dzisiejszej Ewangelii, jak i orędzia Papieża Franciszka na 5. Światowy Dzień Ubogich. W swojej homilii wskazał na konkretne zadania, jakie zadają nam ubodzy – “dać się przez nich prowadzić, ewangelizować, uczyć pokory” – mówił metropolita krakowski. Nie zabrakło także podziękowań, które za całą organizację Światowego Dnia Ubogich, wyraził ks. Tomasz Stec – dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej, mówiąc, że “wdzięczność jest miarą serca”. Na Mszy świętej obecny był także ks. prałat Dariusz Raś – proboszcz Bazyliki Mariackiej, który zwrócił uwagę na nowe formy ubóstwa – przenikające naszą rzeczywistość, jak migracje, brak pracy, samotność.

Po Mszy świętej na Placu Mariackim potrzebujący otrzymali paczki z darami, a wśród nich czapki, skarpety, termos czy ciepły posiłek z chlebem. Wszystkie te produkty na pewno przydadzą się potrzebującym, bo przed nami coraz chłodniejsze dni. Także ciepła zupa pozwoliła ubogim na posilenie się i nabranie sił. Niezwykle symboliczny był obraz chleba, który przywoływał skojarzenia z bratem Albertem Chmielowskim, który zachęcał, by “być dobrym jak chlebem”. W rozdawanie paczek włączył się także abp Marek Jędraszewski.