Światowy Dzień Ubogich

Czas inspiracji i dziękczynienia – spotkanie wolontariuszy i organizatorów 2. ŚDU



W sobotę 8 grudnia odbyło się spotkanie organizatorów i wolontariuszy 2. Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej. Był to czas podziękowań, inspiracji i wymiany doświadczeń. Spotkanie było także okazją do zapoznania się z propozycją zaangażowania się w całoroczną pomoc osobom ubogim i bezdomnym.

Wspólne spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą o godz. 18.30 w Bazylice Mariackiej, której przewodniczyli o. Jan Bednarz i ks. Łukasz Michalczewski – Witamy wszystkich wolontariuszy i organizatorów, którzy podczas 2. Światowego Dnia Ubogich służyli ludziom ubogim i biednym. Dzisiaj chcemy się wspólnie modlić i przeżywać ten dzień w jedności i dziękczynieniu za ten czas, jednocześnie prosząc o kolejne natchnienia i pomysły. Mamy za co Matce Bożej dziękować, to przecież Ona nieustannie nad nami czuwa – mówił na rozpoczęcie Mszy św. ks. Michalczewski.

Następnie w siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia odbyło się spotkanie, podczas którego organizatorzy wyrazili wdzięczność wszystkim wolontariuszom za otwarte serce i chęć pomocy najuboższym. Jak zaznaczał ks. Łukasz Michalczewski, zaangażowanie wolontariuszy przypomniało całemu Kościołowi Krakowskiemu jak ważna i potrzebna jest pomoc osobom w różnych kryzysach i jednocześnie zachęcił, by potencjał i świadectwo wolontariuszy 2. ŚDU urzeczywistniało się także w pomocy ubogim na co dzień – Same Światowe Dni Ubogich są przestrzenią do zaangażowania wielu wspólnot, ale może nie wszyscy jesteśmy członkami tych grup. Dlatego dzisiaj chcemy was zachęcić do całorocznego zaangażowania i wysłuchania propozycji przestrzeni, gdzie można się zaangażować jako wolontariusz – mówił ks. Michalczewski.

Podczas spotkania osoby reprezentujące instytucje i wspólnoty, które włączały się w organizację 2. Światowego Dnia Ubogich, przedstawiły wolontariuszom misję i sposób działania poszczególnych ośrodków pomocy oraz zachęciły do zaangażowania w prowadzony przez nich wolontariat. Ewa Korbut z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie przypominała, że misją Dzieła Pomocy jest towarzyszenie osobom bez domu w drodze powrotu do domu, założenia go na nowo, czy odnalezienia własnego miejsca. Zaznaczała, że warto włączyć się w wolontariat, by móc uczestniczyć w małych cudach, które codziennie dzieją się w życiu osób bez domu – Nie chodzi o sukces na zasadzie, że ktoś nie miał domu i już go ma. Dla nas takim sukcesem jest to, że może ktoś pierwszy raz przyjdzie pod prysznic, dla innego sukcesem może być to, że zacznie pod prysznic przychodzić regularnie. Może takim sukcesem będzie, że taka osoba przyjdzie na świetlicę i zacznie z kimś rozmawiać. Tych sukcesów jest wiele na co dzień i to są takie małe sukcesy, o których w mediach mówi się trudno, ponieważ nie ma na to liczby czy kwoty – zaznaczała Ewa Korbut, jednocześnie zapraszając na najbliższe spotkanie kandydatów do wolontariatu w najbliższy czwartek 13 grudnia o godz. 18.00 w siedzibie Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Siostra Lidia Lupa z krakowskiego oddziału Caritas przypominała, że w instytucji pomoc kierowana jest nie tylko do osób bezdomnych, ale do wszystkich ubogich w szerokim tego słowa znaczeniu – chorych, cierpiących, dzieci z domów dziecka, bezdomnych, samotnych, starszych. Zachęcała do zaangażowania i pomocy poprzez odwiedziny starszych i samotnych osób, udzielanie korepetycji dzieciom z domów dziecka czy pomoc w codziennych zajęciach świetlicowych. Zaprosiła również do udziału i pomocy w organizacji Wigilii dla osób ubogich – Potrzebujemy pomocy w przygotowaniu samej Wigilii jak i przygotowaniu paczek, aby każdy potrzebujący mógł zabrać żywność. To spotkanie będzie w duchu Namiotu Spotkania, ponieważ będziemy tam razem z ubogimi, będziemy im służyć, jeść wspólnie posiłek – podkreślała s. Lidia.

Mateusz Gajda z Fundacji Przystań Medyczna zapraszał do pomocy około-medycznej – przy robieniu opatrunków i prowadzeniu konsultacji medycznych dla bezdomnych znajdujących się w noclegowniach a także na Plantach, gdzie udają się w każdą środę i niedzielę wraz z uczestnikami „Zupy na Plantach” i wspólnotą  św. Idziego. Zaznaczał, że do pomocy zapraszają także osoby niezwiązane z medycyną – W naszej fundacji jest także wiele działań pozamedycznych. A osoby, które chciałyby się czegoś nauczyć, zapraszamy na warsztaty z tworzenia opatrunków, które odbędą się już 12 grudnia – zapraszał, jednocześnie dziękując za pomoc i dobro, jakie członkowie fundacji otrzymali od wolontariuszy w czasie trwania 2. Światowego Dnia Ubogich.

Katarzyna Kadela z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej podkreślała, że doświadczenie pracy z osobami ubogimi pokazuje, że problemy ludzi to nie tylko brak pieniędzy, ponieważ trudności wynikają z wielu innych przyczyn. Zachęcała do zaangażowania w wolontariat, podkreślając konieczność pomocy osobom starszym i samotnym – Są to osoby, które choć mają własne rodziny, to nikt się nimi nie zajmuje. Praca i pobyt za granicami kraju ich najbliższych powodują, że te osoby są tutaj samotne, zamknięte w swoich czterech ścianach, więc jeśli ktoś chciałby pomóc i zaangażować się w ten sposób, zachęcamy do współpracy – podkreślała.

Działalność Fundacji Po Pierwsze Człowiek przedstawiła s. Agnieszka Koteja, podkreślając, iż wydawanie posiłku w prowadzonej przez fundację jadłodajni odbywa się w nietypowy sposób – Podajemy posiłki nie z okienka, nie w kolejce, tylko robimy to tak jak w restauracji, tak jak w domu, czyli przy stole – wyjaśniała, zapraszając wolontariuszy do pełnienia funkcji „kelnera” jak i osoby towarzyszącej, spożywającej  posiłek wspólnie z osobami bezdomnymi. Zaprosiła także do zaangażowania w zajęcia integracyjne prowadzone przez fundację dla osób bezdomnych w ciągu całego tygodnia.

Na koniec ks. Łukasz Michalczewski zaprosił do udziału w trwającej akcji „Gość w dom, Bóg w dom”, będącej zachętą do wspólnego przeżycia Wigilii Świąt Bożego Narodzenia wraz z osobami samotnymi. Spotkanie zakończył wspólny posiłek. Informacje dotyczące wolontariatu w instytucjach pomocowych działających na terenie Krakowa, można znaleźć na stronach internetowych instytucji oraz na fanpage Światowego Dnia Ubogich, gdzie publikowane będą informacje o zbliżających się akcjach i wydarzeniach.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA

Zofia Świerczyńska
fot. Maciej Świerczyński