Światowy Dzień Ubogich

Atmosfera wspólnoty – drugi dzień w Namiocie SpotkańPodczas drugiego dnia wydarzeń w Namiocie Spotkań, goście mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach fotograficznych czy własnoręcznego stworzenia świecy. Występy artystyczne zaangażowały wszystkich do wspólnego tańca. Wszystko to spowodowało, że w Namiocie Spotkań wytworzyła się prawdziwa atmosfera wspólnoty.

– Jestem mile zaskoczona, ponieważ cały czas ktoś do nas przychodzi i chce zrobić zdjęcie, zapozować, bądź też sfotografować rzeczy, które ma zawsze ze sobą i są dla niego ważne – relacjonowała Klaudia Kaszyca, współorganizatorka warsztatów fotograficznych. – Jedna z pań przyniosła różaniec, pewien pan fotografował flagę i rzeczy związane z Krakowem, bo czuje się bardzo związany z tym terenem, ktoś inny przyniósł obrazek świętego. Dodatkowo tworzymy również relację pisemną. Uczestnicy opowiadają o tym, co fotografują i co jest dla nich ważne – dodała. Warsztaty fotograficzne będą miały swoją kontynuację w piątek.

Goście namiotu mieli także możliwość obejrzenia pokazu prowadzonego przez ratowników medycznych – Mówiliśmy jak zachować się w czasie jakiegoś kryzysu oraz wtedy, gdy ktoś jest poszkodowany. Opowiedzieliśmy jak działa numer alarmowy, czego należy się spodziewać po zadzwonieniu na 999 lub 112. Wszystkich chętnych zapraszamy również do ćwiczeń w wykonywaniu pierwszej pomocy. Omawiamy, pokazujemy co robić, by nie popełniać najbardziej znanych błędów – mówił Paweł Łukasiewicz, ratownik medyczny.

Na scenie wystąpili Marina Hulia oraz wspólnota NAMARKA i ich „Weterani Miłości” – w wykonywanie patriotycznych utworów włączyli się wszyscy uczestnicy ŚDU.  O godzinie 18.00 odbyło się spotkanie z Agnieszką Mandat, która opowiedziała o najciekawszych momentach z jej dotychczasowego, aktorskiego życia. Dzień w Namiocie Spotkań zakończył koncert grupy Saint Joseph Band.

Zarówno uczestnicy, jak i wolontariusze czy organizatorzy, byli pod ogromnym wrażeniem przyjaznej atmosfery panującej w Namiocie Spotkań. – Jest to wspaniałe doświadczenie, bycie tutaj z tymi ludźmi, mówienie do nich, patrzenie na ich twarze, na to jak się uśmiechają, zaczynają ze sobą rozmawiać, czują się bezpiecznie i jest im po prostu dobrze. Myślę, że jest to trochę wyrwanie z piekła, w którym żyją na co dzień. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć im trochę nieba, które będzie trwało również po zamknięciu tego namiotu – mówiła Natalia Nóżka, doradczyni zawodowa w Dziele Pomocy Świętego Ojca Pio, konferansjerka w Namiocie Spotkań.

– Bardzo mi się tutaj podoba – opowiadała Magdalena Piekarczyk, wolontariuszka ŚDU – Powinnam już dawno wyjść, byłam zapisana do konkretnej godziny, miałam w planach, że wyjdę stąd, pouczę się, odpocznę. Ale naprawdę nie jest łatwo opuścić namiot. Jest tak przyjemna atmosfera, że najchętniej w ogóle bym stąd nie wychodziła! – dodała.

W czwartek 15 listopada o godz. 18:30 w Bazylice Mariackiej rozpoczęły się również rekolekcje prowadzone przez ks. Jacka Krzemienia. Relacja oraz galeria zdjęć ze wspólnej modlitwy jest dostępna TUTAJ.

GALERIA ZDJĘĆ, CZWARTEK 15.11

Natalia Surmacz
fot. Maciej Świerczyński