Informacja dla Proboszczów i Rektorów w związku z 1. Światowym Dniem Ubogich

Wielebny Księże Proboszczu,

Ojciec Święty Franciszek ustanowił XXXIII Niedzielę Zwykłą, która w tym roku przypada 19 listopada, Światowym Dniem Ubogich. Jak napisał nasz Metropolita Krakowski ks. abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych przeznaczonym do odczytania w ogłoszeniach w niedzielę 5 listopada, w kolejną niedzielę 12 listopada zostanie przeprowadzona kwesta we wszystkich kościołach Archidiecezji Krakowskiej.

Zwracamy się z prośbą o przekazanie tej informacji wspólnotom i zespołom charytatywnym działającym przy Księdza kościele w celu zobowiązania ich członków lub organizacji charytatywnych do przeprowadzenia ww. zbiórki po wszystkich Mszach świętych oraz zapowiedzi w ogłoszeniach w dniu 12 listopada (o ile będą w stanie to zrobić).

Połowa zebranych tego dnia środków pozostaje na miejscu do wykorzystania na lokalne cele charytatywne, m.in. parafialne Święta Ubogich. Drugą połowę, przeznaczoną na koszty organizacji centralnego Święta Ubogich oraz na archidiecezjalne dzieła miłosierdzia prosimy wpłacić na rachunek bankowy Caritas Archidiecezji krakowskiej nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 koniecznie z opisem: „Światowy Dzień Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej” (to bardzo ważne).

W przypadku niemożliwości obsadzenia wszystkich Mszy świętych w niedzielę 12 listopada, prosimy o kontakt z sekretariatem Kurii: sekretariat@diecezja.krakow.pl, który postara się zorganizować wolontariuszy w Księdza kościele.

Gdyby z powodu wcześniejszej rezerwacji terminu przeprowadzenie kwesty 12 listopada nie byłoby możliwe, prosimy o poinformowanie nas i przeprowadzenie zbiórki w inną niedzielę.

Zachęcamy Wielebnego Księdza oraz wikariuszy do posługiwania Sakramentem Pojednania i rozmową w Namiocie Spotkania w Krakowie, przy Małym Rynku w dniach od 14 do 19 listopada br. w godzinach 10-22. Prosimy o wpisanie się do załączonej tabelki.

Gorąco prosimy o wzięcie udziału i rozpropagowanie akcji „Zaproś sąsiada na obiad” w ramach parafialnego Święta Ubogich. Jak napisał w swoim orędziu papież Franciszek „jesteśmy wezwani do wyciągnięcia ręki do biednych, do spotkania się z nimi, popatrzenia im w oczy, przytulenia, aby poczuli ciepło miłości, która przełamuje krąg samotności. Ich ręka wyciągnięta w naszą stronę jest również zaproszeniem do wyjścia z naszych pewności i wygód, i do rozpoznania wartości, którą ubóstwo ma samo w sobie.” Niech Jezus Chrystus Król Wszechświata zastanie nas zwróconych na drugiego, patrzących sobie w oczy i słuchających Człowieka bez względu na zewnętrzne różnice.

W czasie Święta Ubogich od czwartku do soboty w Bazylice Mariackiej odbędą się rekolekcje dla Krakowa i Archidiecezji, w Bazylice Mariackiej prowadzone przez ks. Mirosława Toszę i Wspólnotę Betlejem. Zakończenie rekolekcji w niedzielę: wspólny posiłek, przedstawienia, wieczorem ekumeniczny koncert uwielbienia w Namiocie.

W trakcie Święta Ubogich w godzinach 10-15 będzie można skorzystać z metamorfoz wyglądu pod okiem stylistów, profesjonalnych fryzjerów i barberów oraz otrzymać nowe ubranie.

W Namiocie Spotkania wspólnoty i placówki dobroczynne, m.in.: Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta, MOPS, Caritas, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, Sant’Egidio, “Zupa na Plantach” organizują m.in.: warsztaty fotograficzne, które zakończą się wernisażem zdjęć zrobionych przez uczestników, warsztaty filozoficzne, porady specjalistów (w tym psychologów), gry miejskie, planszowe, kącik seniora, szkolenia wykorzystywania surowców wtórnych, pokazy filmów, a wieczorami koncerty i pokazy filmowe. Szczegóły na plakatach (prosimy wywiesić).

Wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie rozpoczynające się już w niedzielę 12 listopada i trwające do soboty 18 listopada, modlitewne Jerycho w kościele Jezuitów pw. św. Barbary przy Małym Rynku, które będzie stanowić modlitewne i wstawiennicze zaplecze Święta Ubogich. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.

oprac. Zespół koordynacyjny ŚDU Archidiecezji Krakowskiej
(kontakt:sekretariat@diecezja.krakow.pl )

 

Przy okazji 1. Światowego Dnia Ubogich Caritas Archidiecezji Krakowskiej zachęca do udziału parafii w ogólnopolskiej akcji „Tytka charytatywna”, polegającej na rozdaniu wiernym specjalnych toreb na żywność i zachęceniu do przyniesienia ich wypełnionych żywnością dla ubogich. Zamawiać i odbierać torby można w biurze Caritas w Krakowie, ul. Ossowskiego 5, tel. 12 637 07 12, e-mail: krakow@caritas.pl. Żywność można spożytkować na paczki dla ubogich parafian lub przekazać do Caritas, Caritas może też odebrać żywność z parafii.