Światowy Dzień Ubogich

Gość w dom, Bóg w dom | 2017



Opis akcji organizowanej w 2017 roku:

O AKCJI

“Gość w dom, Bóg w dom”

To przysłowie w lakoniczny sposób wyraża życiową prawdę. Rodzi się jednak pytanie, czy aby na pewno to powiedzenie jest dzisiaj aktualne. Jesteśmy coraz bardziej zamknięci, zatomizowani, zabezpieczeni i coraz bardziej sami. Żyjemy w świecie otaczających nas rekwizytów przeszłości, które stają się takimi nasączonymi sentymentem ozdobami mającymi przyczyniać się do tworzenia klimatu np. Świąt Bożego Narodzenia.

Choinka, pierwsza gwiazdka na niebie, sianko pod białym obrusem, odpowiednia ilość potraw, opłatek i puste miejsce przy stole dla … No właśnie, dla kogo? Przybysza, niezapowiedzianego gościa? Miejsce ciągle puste! Na Kogo czekamy tej nocy?
Na narodzenie Jezusa, przyjście Boga–Człowieka!

Tak, to prawda tylko, że On nie przychodzi do nas pod postacią bombki na choinkę, sianka czy karpia w galarecie. Przychodzi w drugim człowieku, często w tym najbardziej ogołoconym, ubogim, bo On sam pozbawił się znaczenia i przybrał postać niewolnika (por. Flp. 2,7). Dla Niego nie było nawet miejsca w gospodzie.

Skończył się Światowy Dzień Ubogich. Modlitewne Jerycho, rekolekcje w Kościele Mariackim, Namiot Spotkań na Małym Rynku w Krakowie. Co z tego wszystkiego pozostało w nas? Czy staniemy się bardziej wrażliwi, czy wydobędziemy się z zaklętego kręgu niemocy i otwarcia na ubogich, którzy są pośród nas. Ojciec Święty Franciszek wzywa nas, wsłuchując się w słowa Św. Jana a jeszcze bardziej kontemplując Ofiarę Jezusa Chrystusa, do tego byśmy nie miłowali tylko słowem, ale czynem! Dlatego pragniemy zaprosić Cię a także Twoich bliskich do przygotowania swoich serc tak, byście mogli otworzyć w Wigilijny wieczór także i swoje domy i zaprosić do pustego miejsca przy stole tych, którzy w tę noc skazani są na bycie samemu.

Gość w dom, Bóg w dom. Uwierzmy, że prawdziwie Jezus Chrystus tej nocy narodzi się w naszym domu.

Co to jest?

Akcja zaprasza do wspólnego przeżycia Wigilii świąt Bożego Narodzenia wraz z osobami, które nie mają z kim jej spędzić. Tradycyjnie zostawiane przez nas puste miejsce przy stole może się wypełnić! Może urzeczywistnić się w obecności samotnej sąsiadki, sąsiada bądź innych osób, które w tym czasie nie będą mogli być z bliskimi.

Dla kogo?
Dla każdego! Zaproszenie do wigilijnego stołu nie wiąże się z dodatkowymi kosztami albo zagrożeniami. Chodzi o to, by wspólnie spożyć wieczerzę z tymi, którzy nie mogą sobie na to pozwolić. Każdy może przyjąć każdego! Żeby zaprosić odpowiednią osobę wystarczy się tylko zastanowić, kto z ludzi mijanych na chodniku czy mieszkający w naszej okolicy spędzi te święta sam i pójść do niego z zaproszeniem. Jeśli nie wiesz, kogo mógłbyś zaprosić, zapytaj w parafii albo w niedalekiej jednostce pomocowej – domu opieki społecznej lub świetlicy. Potrzebujących jest wiele!

Jak dołączyć?
Zabierz specjalne zaproszenie, wpisz na nim swój adres i wręcz swojemu gościowi! Takie zaproszenie możesz także umieścić na drzwiach osoby, z którą chcesz spędzić ten czas.

Zaproszenia będą dostępne w Parafiach od II niedzieli Adwentu, w sekretariacie krakowskiej Kurii a od 9 grudnia w Domu Katolickim przy ul. Lea 55.

W razie pytań prosimy o kontakt: bogwdom@gmail.com

 

REKOLEKCJE ZIARNO MIŁOŚCI

Od soboty 9 grudnia, rozpocznie się cykl rekolekcji internetowych „Ziarno Miłości” przygotowujących do akcji „Gość w dom, Bóg w dom”.

Ziarno Miłości” to cykl, który doda odwagi, ułatwi otworzenie serca i drzwi naszych domów na spotkanie z człowiekiem ubogim, w którym żyje Chrystus. To także okazja, by iść za śladami Papieża Franciszka, ponownie pochylając się nad głęboką treścią Orędzia na I Światowy Dzień Ubogich.

ekolekcje będą publikowane w soboty i czwartki o godzinie 19:00na kanale Światowego Dnia Ubogich Archidiecezji Krakowskiej na Facebooku, YouTube oraz stronie internetowej. Rekolekcje poprowadzi o. Jacek Dubel, redemptorysta, rekolekcjonista, misjonarz, podczas ŚDU koordynator Namiotu Spotkań.

Czytaj więcej TUTAJ.

Odcinek #1
Odcinek #2
Odcinek #3
Odcinek #4