Światowy Dzień Ubogich

Inne formy ubóstwa – uzależnienie



“Pan wysłuchuje wszystkich poniżonych, pozbawionych godności, którzy pomimo tego, co ich spotkało, mają siłę do zwrócenia wzroku ku górze, aby otrzymać światło i pocieszenie.” – Orędzie Papieża Franciszka na II Światowy Dzień Ubogich. Kolejną z nowych form ubóstwa jest uzależnienie. 

Uzależnienie to problem, który ma więcej niż jedno oblicze. Ciągłe picie alkoholu, branie narkotyków, nadużywanie leków… Nie ma wątpliwości, że uzależnienie wpływa na życie człowieka oraz jego rodziny i najbliższych. Co z tym zrobić? Jak pomóc osobie uzależnionej?

Uzależnienie jest chorobą – niezwykle groźna, a w niektórych przypadkach nawet śmiertelna. Dlatego też, aby pomóc wyjść z uzależnienia, należy posiadać odpowiednią wiedzę. Uzależnienie to nie wybór – to przymus. Brak kontroli nad sobą, powodujący wiele cierpień.

 

Jak sobie pomóc?

Nie udawaj, że nie ma żadnego problemu. Zamiatanie kłopotów pod dywan nie oznacza, że one magicznie znikają. Tak samo sprawa ma się z uzależnieniem. Im wcześniej zareagujesz, uświadomisz sobie problem i staniesz z nim twarzą w twarz, będziesz mieć większą szansę, aby z niego wyjść. To bardzo ważne, ponieważ uzależnienie składa się z kilku faz. Jeśli na jak najwcześniejszym etapie się z nim zmierzysz, oszczędzisz sobie oraz swojej rodzinie wiele cierpień.

 

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Poznaj przeciwnika. Kiedy będziesz wiedzieć, jak działa mechanizm uzależnienia, łatwiej będzie Ci zrozumieć osobę uzależnioną. Uświadomisz sobie także, że z nałogiem nie da się zerwać z dnia na dzień. Uzależniony nie wybrał sobie tej choroby i trudno jest mu podjąć kroki w celu jej wyeliminowania. Najczęściej nie będzie umiał powiedzieć, dlaczego wciąż wraca do swojego uzależnienia, ponieważ jest ono poza obszarem kontroli. Pierwszym krokiem do jego pokonania jest uświadomienie sobie faktu uzależnienia.

Bądź. Rola rodziny i jej wsparcie jest niezwykle ważne podczas terapii uzależnień. Ten przeciwnik sprawia, że najbliższe sobie osoby zaczynają się od siebie bardzo oddalać, nie potrafią się zrozumieć. Odbudowanie takich relacji trwa zazwyczaj latami. Jednak ten etap jest częścią wyjścia z choroby uzależnienia.

Porozmawiaj. Kiedy zauważyłeś, że bliska Ci osoba zmaga się z problemem uzależnienia, spróbuj spokojnie o tym porozmawiać. Taka rozmowa na pewno nie będzie łatwa, ponieważ przyznanie się do nałogu jest bardzo trudne. Jednak, warto podjąć ten krok – rozmowę należy rozpocząć, gdy osoba nie będzie pod wpływem uzależniających środków. Spróbuj nie obwiniać, nie oceniać, nie mieć pretensji.

Nie bój się postawić granicy. Mów osobie uzależnionej o swoich obawach. Kiedy po raz kolejny przeprasza za swoje zachowanie, wyznacz jasne granice – powiedz o możliwościach pomocy. Spróbuj nie wdawać się w kłótnię, ale nie zgadzaj się na agresję. Jeśli doświadczasz przemocy, zadzwoń na policję lub Niebieską Linię –  800 120 002.

Nie usprawiedliwiaj. Osoba uzależniona musi ponieść konsekwencje swoich decyzji. Nie możesz jej przed nimi chronić. Robiąc to, pomagasz choremu w rozwoju choroby.

 

Gdzie szukać pomocy?

  • W Krakowie działa Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień. W jego ramach możesz udać się do punktu konsultacyjnego, gdzie otrzymasz pomoc psychologa oraz prawnika.

Więcej informacji tutaj: https://www.mcpu.krakow.pl/content/punkt-konsultacyjny-0

  • W Krakowie znajduje się także wiele podmiotów, które prowadzą terapię uzależnień.

Więcej informacji tutaj: https://www.mcpu.krakow.pl/sites/default/files/wykaz_podmiotow_leczniczych_ktore_prowadza_terapie_uzaleznien_w_gminie_krakow_w_2021_r.pdf

  • Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień prowadzi punkt konsultacyjny, w których eksperci udzielają bezpłatnych porad dla dorosłych i młodzieży z problemem uzależnienia behawioralnego oraz ich bliskich.

Więcej informacji tutaj: https://kstu.pl/psychoterapia/punkt-konsultacyjny/

  • W Krakowie działa także Stowarzyszenie Pomocna Dłoń, które koncentruje się na pomocy osobom uzależnionym oraz ich rodzinom. Prowadzi ono bezpłatną Poradnię Leczenia Uzależnień.

Więcej informacji tutaj: https://www.pomocnadlon-krakow.pl/index.html

  • W Krakowie działa Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który działa całodobowo. Całodobowy numer interwencyjny – 12 421 92 82.

Więcej informacji tutaj: https://oik.krakow.pl/

  • Wsparcie możesz uzyskać, dzwoniąc na Krakowski Telefon Zaufania. Działa on codziennie w godz. 16.00-21.00 pod numerem – 12 413 71 33.

Więcej informacji tutaj: https://mops.krakow.pl/mops/211843,artykul,telefon_zaufania.html

  • W Krakowie działa także Całodobowy Telefon Zaufania dla osób z problemem alkoholowym oraz ich rodzin – 12 411 60 44.

Więcej informacji tutaj: https://www.mcpu.krakow.pl/content/punkt-konsultacyjny-0

  • W Archidiecezji Krakowskiej działa Duszpasterstwo Trzeźwości.

Więcej informacji tutaj: https://diecezja.pl/szukam-pomocy/pomoc-w-uzaleznieniach/

 

5. Światowy Dzień Ubogich odbędzie się w dniach 12-14 listopada. Dołącz do wydarzenia już dzisiaj: https://www.facebook.com/events/664496571621083.