Światowy Dzień Ubogich

Niedziela Zmartwychwstania PańskiegoNiedziela Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsza uroczystość w trakcie całego roku liturgicznego. Tego dnia cały Kościół katolicki świętuje zmartwychwstanie Pańskie. Radujemy się ze zwycięstwa dobra nad złem, radości nad smutkiem, światła nad mrokiem. A przede wszystkim cieszymy się ze zwycięstwa Boga nad grzechem i śmiercią. W tę radość włączamy się także my – wspólnota Światowego Dnia Ubogich, pragnąc złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. 

Niech Zmartwychwstały Jezus nieustannie wlewa w Wasze serca Wiarę, Nadzieję i Miłość. Niech dobro zawsze zwycięża nad złem, a z nocy Zmartwychwstania niech wpływa pragnienie pokoju, który teraz jest nam tak bardzo potrzebny.

Z Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego wiążą się wyjątkowe obrzędy, takie jak m.in. procesja rezurekcyjna. Głosi ona, że Chrystus jest już z nami obecny – w Sakramencie Eucharystii – pod postacią Ciała i Krwi – Chleba i Wina. Procesji tej towarzyszą charakterystyczne dźwięki dzwonów – mające przypomnieć “trzęsienie ziemi” towarzyszące Zmartwychwstaniu. Niezwykłą radość i nadzieję wlewają w nasze serca powtarzane przez kapłana trzykrotnie słowa: “Zmartwychwstał z grobu Pan, alleluja”. Te wszystkie symbole sprawiają, że łatwiej jest nam przyjąć myśl, iż my kiedyś też zmartwychwstaniemy – wzorem naszego Pana – Jezusa Chrystusa.

Tegoroczna Wielkanoc po raz kolejny należy do wyjątkowych. Mimo że powróciliśmy do naszych świątyń i pełnego celebrowania Triduum Paschalnego i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, to jednak trudne jest nam się w pełni cieszyć, gdy obok nas rozgrywają się dramatyczne sceny. To właśnie dopływające do nas dramatyczne relacje ofiar wojennego bestialstwa sprawiają, iż tym bardziej pragniemy, aby ta Wielkanoc wlała w nasze serca niezmierzone pokłady nadziei, ale i gotowości do pomocy innym. Szczególnie w czasie, gdy Polska staje się schronieniem do milionów uciekających przed rosyjskim agresorem uchodźców. Niech ta Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego stanie się również okazją do zmartwychwstania pokoju i dobra na całym świecie.