Pomoc medyczna podczas ŚDU

W trakcie ŚDU ubodzy będą mogli skorzystać z doraźnej opieki medycznej zorganizowanej w budynku Arcybractwa Miłosierdzia przy ulicy Siennej 5.

Obniżająca się temperatura i coraz trudniejsze warunki atmosferyczne sprawiają, że komfort życia ubogich w okresie zimowym znacznie się pogarsza. Szczególnie w tym czasie wiele osób boryka się z infekcjami, problemami z utrzymaniem higieny osobistej czy konsekwencjami zaniedbania swojego zdrowia.

Odpowiadając na potrzeby ubogich, w budynku Arcybractwa Miłosierdzia w Krakowie (bezpośrednie sąsiedztwo Namiotu Spotkań), w kameralnych warunkach będzie możliwe wykonanie badań ogólnych, kontroli górnych dróg oddechowych, pomiaru ciśnienia i cukru. Badania mają na celu także profilaktykę chorób zakaźnych. Dodatkowo będzie działać punkt opatrunkowy przygotowany do opatrywania ran i zakładania podstawowych opatrunków chirurgicznych. – Na co dzień najczęściej spotykamy się z osobami potrzebującymi opatrzenia ran czy zmiany opatrunków. Poza publiczną opieką medyczną na terenie Krakowa istnieje niewiele miejsc, w których można bezpłatnie i godnie uzyskać pożądaną pomoc, dlatego w czasie tygodnia wydarzeń w ramach Światowego Dnia Ubogich jako przedstawiciele organizacji pozarządowych, pragniemy skrócić i ułatwić drogę uzyskania pomocy medycznej osobom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej czy lokalowej – wyjaśnia s. Agnieszka Koteja, na co dzień pracująca z ubogimi.

Doraźnej pomocy medycznej będzie udzielał wykwalifikowany personel medyczny: lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, którym towarzyszyć będą studenci kierunków medycznych – Dzięki zaangażowaniu studentów w pomoc innym, chcemy uwrażliwiać młodych ludzi na potrzeby osób ubogich, wykształcać empatyczne postawy wobec potrzebujących, których trudno nauczyć się na sali wykładowej. Praktykanci są nieodzowną pomocą, zwłaszcza przy dużej ilości pracy, w której mogą zastąpić – w miarę swoich kompetencji – wykwalifikowany personel – zaznacza Mateusz Gajda z fundacji Przystań Medyczna.

Dyżury pielęgniarek odbędą się w dniach 14-18 listopada (wtorek – sobota) w godz. 12.00-18.00. Lekarze natomiast będą dostępni w dniach 14-17 listopada (wtorek – piątek) w godz. 14.00-18.00, a w sobotę 18 listopada w godz. 12.00-18.00. Wszystkie potrzebne informacje będzie można uzyskać w Namiocie Spotkań, gdzie dyżurować będą wolontariusze, a także bezpośrednio w punkcie doraźnej opieki medycznej przy ul. Siennej 5.

 

Kornelia Malczyk

Jedna odpowiedź do “Pomoc medyczna podczas ŚDU”

  1. Teraz są czasy ze stomatologia jest płatna, jedynie przegląd ewentualnie zębów. Czy można uruchomić dla biednych taką pomoc w XXI wieku biedni będą bezzębni bo mi to grozi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *