Światowy Dzień Ubogich

Pomoc uchodźcom – Orędzie na VI Światowy Dzień UbogichPomoc – to słowo od kilku miesięcy odmienia się przez wszystkie przypadki. W obliczu trudnej wojennej sytuacji za naszą wschodnią granicą Polacy otwarli swoje domy i serca. Pomoc uchodźcom stała się również jednym z tematów poruszanych przez Papieża Franciszka w Orędziu na VI Światowy Dzień Ubogich. Warto przeczytać jego słowa i nie zapominać o pomocy dla tych, którzy naprawdę jej potrzebują! Pomoc uchodźcom jest niezwykle ważnym aspektem. 
Polska jest krajem, w którym wielu uchodźców z Ukrainy szukało i wciąż szuka ratunku przed wojną. To właśnie w naszym kraju, dzięki pomocy tak wielu osób, otrzymali kompleksowe wsparcie. Ta pomoc była nieoceniona, ponieważ za naszą wschodnią granicą toczy się dramatyczna wojna o wolność Ukrainy. Pomoc w tej sytuacji była niezwykle ważna. Pomoc medyczna, socjalna, prawna, psychologiczna, materialna czy wsparcie duchowe. Zakres zadań, które jako państwo mieliśmy i ciągle mamy do wykonania jest naprawdę duży. Jednakże Polska jest krajem, w którym z otwartym sercem przyjęliśmy uchodźców zza naszej wschodniej granicy, wyciągając pomocną dłoń i obdarzając dobrym słowem.
Mimo że wojna w Ukrainie trwa już kolejne miesiące, to jednak nie można zapominać o pomocy, która jest ciągle potrzebna. Mimo że forma pomocy i potrzeby z czasem ulegają zmianom, najważniejsze jest, abyśmy nadal byli otwarci na tych, którzy musieli uciekać z kraju ogarniętego wojną.
Wojna zawsze wiąże się z bólem, cierpieniem, dramatycznymi historiami, przerwanymi losami. W tej trudnej rzeczywistości, w jakiej przyszło nam współcześnie żyć, ważna jest wrażliwość, otwartość na drugiego człowieka, a nawet codzienny uśmiech. Wartość pomocy docenia również Papież Franciszek w Orędziu na VI Światowy Dzień Ubogich. Podkreśla on, jak wielkie znaczenie ma otwarcie domu na drugiego człowieka.