Praktyczna pomoc ubogim | przewodnik

Przewodnik Gdzie zjeść, spać, umyć się to praktyczna książeczka zawierająca spis miejsc, w których na co dzień udzielana jest pomoc ubogim. Przewodnik dedykowany jest zarówno osobom potrzebującym pomocy, jak i tym, którzy pragną im pomóc.

W Krakowie z powodzeniem działają liczne instytucje, organizacje i zgromadzenia wyznaniowe, które od wielu lat świadczą pomoc ubogim i towarzyszą im w codziennych troskach. Jakkolwiek miejsca te znane są kierownikom, pracownikom i wolontariuszom placówek, którzy posiadają rozległą wiedzę i doskonale poruszają się w systemie pomocy, to osoby ubogie często nieporadnie szukają pomocy na własną rękę lub u osób, którym brakuje odpowiedniego doświadczenia.

Przewodnik Gdzie zjeść, spać, umyć się powstał przede wszystkim z myślą o ubogich. Dzięki niemu osoby potrzebujące, szczególnie nieznające dobrze miasta, mogą odnaleźć punkty, w których uzyskają fachową i rzetelną pomoc. Przewodnik to także świetna propozycja dla tych, którzy chcą się zaangażować, a nie wiedzą, jak pomóc i gdzie skierować osobę potrzebującą. Dane tu zawarte ułatwią udzielenie informacji oraz skierowanie osoby ubogiej do odpowiednich instytucji pomocowych.

W przewodniku znajdują się informacje dotyczące m.in. warunków przyjęcia do poszczególnych placówek, dokładny opis formy pomocy, godziny otwarcia czy wskazówki dotyczące dojazdu. Można również zapoznać się z procedurą wyrobienia dowodu osobistego czy ubiegania się o zasiłek.

Przewodnik to jednak nie tylko suchy informator. To doskonałe narzędzie do budowania relacji z ubogimi – Często przechodnie zaczepiani na ulicy nie udzielają potrzebującym pomocy nie dlatego, że tego nie chcą, ale ponieważ nie wiedzą co powiedzieć, o co zapytać, gdzie skierować taką osobę – wyjaśnia Gabriela Waśko ze wspólnoty Sant’Egidio – Informacje zawarte w przewodniku są więc przydatne także dla osób, którym nie jest obojętny los naszych ubogich przyjaciół – dodaje.

Dodatkowo, dostępna będzie także skrócona wersja przewodnika w formie składanej mapki formatu A3 z informacjami o punktach pierwszej, doraźnej pomocy. Dzięki wygodnej mapce będzie można szybko wytłumaczyć drogę, napisać dodatkowe instrukcje lub ewentualnie zostawić swoje dane kontaktowe osobie, która poprosiła o pomoc.

Przewodnik oraz mapę przygotowaną przez wspólnotę Sant’Egidio będzie można odebrać podczas Światowego Dnia Ubogich w Namiocie Spotkania na Małym Rynku w Krakowie w dniach 14−19 listopada.

Jedna odpowiedź do “Praktyczna pomoc ubogim | przewodnik”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *