Spektakl „Lilia” podczas ŚDU

– Chcemy pokazać taneczną historię o Bożej Miłości, w której szczególną rolę odgrywa Maryja – mówi Agata Stodolska, współtwórczyni spektaklu „Lilia”, który będzie można zobaczyć w Namiocie Spotkań 17 listopada o godz. 17.00.

„Lilia” to spektakl taneczny inspirowany życiem Maryi, w którym poprzez różne techniki tańca współczesnego ukazuje on nie tylko życie codzienne Matki Bożej, ale przede wszystkim jej przeżycia wewnętrzne, angażując widza zarówno emocjonalnie, jak i duchowo. Poszczególne sceny stanowią kontemplację tajemnic różańcowych, dzięki czemu widz ma możliwość doświadczenia autentycznej modlitwy. Nazwa spektaklu nawiązuje do samej osoby Maryi jako wzoru czystości, delikatności i piękna.

Spektakl miał swoją premierę rok temu i od tego czasu był wystawiony pięć razy w Polsce i cztery razy w Lourdes, m.in. w ramach akcji charytatywnych dla chorych i pielgrzymów, zawsze wywołując wzruszenie głębią przesłania oraz uznanie z powodu wysokiego poziomu artystycznego. – Ludzie podchodzą do nas i mówią, że doświadczyli czegoś niezwykłego, doznali pocieszenia lub podbudowania wiary i nadziei, a także że nigdy nie znali takiej Maryi, prawdziwej, realnej, tak bliskiej człowiekowi, bo przeżywającej z nami radość, ale i ból i cierpienie – mówi Agata Stodolska, inicjatorka projektu.

Podczas Światowego Dnia Ubogich, spektakl będzie miał szczególny wymiar, ponieważ może stać się dla osób zagubionych okazją do zmiany i drogą powrotu do Boga – Maryja zawsze wskazuje na Jezusa, a Jezus chce wychodzić szczególnie do ludzi cierpiących, utrudzonych losem, złamanych na duchu. Już Dawid, tańcząc przed Arką Przymierza tysiące lat temu, pokazał jak wielka jest siła i piękno modlitwy tańcem. „Lilia” jest cudownym tego potwierdzeniem, dlatego i Ty przyjdź i zanurz się w kontemplacji, która na długo pozostanie w Twoim sercu – zachęca Agata Stodolska.

Zespół tworzący spektakl i wspólnotę „Lilia” to ludzie młodzi, pasjonujący się tańcem, tworzący wspólnotę działającą w ramach Duszpasterstwa Akademickiego PATMOS Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wspólnota „Lilia” spotyka się na formacji tanecznej, ale ma również formację duchową, za którą odpowiedzialny jest opiekun Wspólnoty – ks. Marcin Godawa. Oprócz przedstawień tancerze prowadzą także warsztaty modlitwy i uwielbienia tańcem, które są otwarte dla wszystkich.

 

oprac.
Paulina Zaskwara
Zofia Świerczyńska

fot. Wspólnota „Lilia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *