Światowy Dzień Ubogich

Spotkanie z fotografią



We wtorkowe południe, w pomieszczaniach przy ulicy Stolarskiej, odbyły się warsztaty fotograficzne z udziałem osób ubogich oraz wolontariuszy. Zdjęcia zrobione podczas warsztatów, będzie można obejrzeć od czwartkowego wieczoru do niedzieli na specjalnie przygotowanej wystawie w Namiocie Spotkań.

Warsztaty fotograficzne odbyły się w kilkuosobowej grupie uczestników i wolontariuszy. Na początku spotkania prowadzący przeprowadzili część teoretyczną, podczas której pokrótce opowiedzieli historię fotografii, aparatu fotograficznego, a także zaprezentowali zdjęcia znanych i cenionych fotografów – Te zdjęcia wywarły na mnie duże wrażenie. Tak właśnie dowiedziałem się, kiedy powstało pierwsze zdjęcie. Dowiedziałem się także, że aparat cyfrowy został oddany do użytku w roku 1975 r., a ja myślałem, że ta nowość ma 10, góra 15 lat! – mówi Zdzisław, jeden z uczestników warsztatów. Następnie rozpoczęła się część praktyczna – fotografowanie martwej natury, eksperymentowanie ze światłem, z różnymi materiałami, specjalnym tłem. Dodatkowo, po ćwiczeniach, uczestnicy warsztatów udali się w plener, fotografując ludzi, naturę, budynki.

Jak opowiadają wolontariusze, spotkaniu podczas warsztatów towarzyszyła niezwykła atmosfera – Podczas naszego spotkania wytworzyła się fajna, kameralna, przyjacielska atmosfera, pełna rozmów, radości i zabawy – opowiada Katarzyna Olczyk, jedna z prowadzących warsztaty. Atmosfera wytworzona podczas wspólnej nauki fotografii, była także dostrzeżona i doceniona przez uczestników warsztatów – Atmosfera była piękna, każda chwila była dobrze wykorzystana – mówi Zdzisław – Ale tu też trzeba podkreślić, że podejście i zaangażowanie całej załogi było po prostu doskonałe. Cieszę się, że coś takiego przeżyłem.

Po obejrzeniu zdjęć powstałych w plenerze, organizatorzy warsztatów zaznaczają, że zdjęcia wykonane przez osoby ubogie, w niesamowity sposób oddają ich wrażliwość – Wśród zdjęć są również bardzo mocne prace, które są wyrazem otwarcia się i opowiedzenia o sobie. Szczególnie jedna z uczestniczek pokazała, że fotografia ją wyraża, a obraz który sama stworzyła, pokazuje jej życie – mówi Katarzyna Olczyk. Z wykonanych zdjęć powstanie wystawa, którą będzie można zobaczyć w Namiocie Spotkań od czwartku do niedzieli – Co znaczy dla mnie wystawa moich fotografii? To był mój wysiłek, uważam, że przez te zdjęcia buduję siebie i innym też pomogłem. Całe Światowe Dni Ubogich to historyczne wydarzenie, bo tego nie mamy na co dzień, będzie ono też procentowało później – podsumowuje Zdzisław.

Efekty warsztatów będzie można obejrzeć podczas wystawy w Namiocie Spotkań od czwartkowego wieczoru do niedzieli.

Oprac. Zofia Świerczyńska

Fot. Klaudia Kaszyca