Ubogi niech do mnie przyjdzie | rekolekcje

Podczas Pierwszego Światowego Dnia Ubogich, w Bazylice Mariackiej odbędą się rekolekcje „Ubogi niech do mnie przyjdzie”. Spotkania będą okazją do lepszego zrozumienia tematu ubóstwa oraz nauką budowania relacji z osobami potrzebującymi.

Spotkania odbywające się w Bazylice Mariackiej poprowadzi ks. Mirosław Tosza – założyciel i duszpasterz Wspólnoty Betlejem z Jaworzna. Wraz z nim w rekolekcjach będą uczestniczyć członkowie wspólnoty, mieszkańcy betlejemskiego domu – osoby dotknięte problemem bezdomności, uzależnienia, rozbitego małżeństwa, utraty wolności i odrzucenia. Rekolekcje Ubogi niech do mnie przyjdzie to propozycja dla wszystkich mieszkańców Archidiecezji, osób noszących w sobie pragnienie lepszego poznania siebie, zrobienia czegoś dla drugiego człowieka, poznania tematu ubóstwa z perspektywy mieszkańców Betlejem.

Podstawą rekolekcji będzie rozpoznanie i zrozumienie tematu ubóstwa. Opierając się na Słowie Bożym oraz duchowości św. Teresy od Dzieciątka Jezus – patronki Wspólnoty Betlejem, prowadzący postarają się wyjaśnić różnice i podobieństwa w myśleniu o biedzie materialnej i duchowej czy relacjach opartych na wzajemnym kochaniu i byciu kochanym.

Drugim aspektem rekolekcji będzie kwestia braterstwa w relacjach z osobami potrzebującymi, którego na co dzień doświadczają osoby ze Wspólnoty Betlejem – Ubogi to każdy z nas. Trzeba najpierw odkryć własne ubóstwo, żeby móc pomagać i rozumieć innych. Tak jak mówił Jan Paweł II, trzeba mieć wyobraźnię miłosierdzia, która zakłada wymianę darów, a nie tylko branie i dawanie – zaznacza ks. Mirosław Tosza.

Rekolekcje będą odbywać się w Bazylice Mariackiej od czwartku do niedzieli (16-19 listopada). Rekolekcje rozpoczną się 16 listopada Mszą św. o godz. 18:30, pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. W piątek i sobotę Msze św. rekolekcyjne odbędą się o godz. 11.00 i 18.30, w niedzielę o godz.: 8.00, 9.00, 10.00, 11.15, 12.00, 13.00.

Na zakończenie rekolekcji w niedzielę w „Namiocie Spotkań” o godzinie 14.00 odbędzie się wspólny posiłek oraz program artystyczny. Wydarzenie zakończy ekumeniczny koncert uwielbienia.

 

Kornelia Malczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *