Światowy Dzień Ubogich

Ubóstwo to uprzywilejowana droga do nieba– Nasz Pan i Bóg nie żył jak król. Zdecydował, że będzie ubogi. To jest dla nas wskazówka, że ubóstwo to naprawdę uprzywilejowana droga do szczęścia, do nieba – mówił ks. Jacek Krzemień podczas drugiego spotkania w ramach rekolekcji w Bazylice Mariackiej, będących częścią obchodów 2. Światowego Dnia Ubogich w Krakowie.

Podczas kazania ksiądz Krzemień zaznaczał, że droga ubóstwa, którą wybrał sam Chrystus, nieodłącznie wiąże się z cierpieniem – Nie zabraknie cierpienia także w naszym życiu. Sami pewnie o tym wiecie. Ale na kolanach proszę Was, nie zapominajcie, że życie Chrystusa nie było tylko i wyłącznie cierpieniem – przypominał rekolekcjonista.

Zwracając się do osób ubogich, poprosił o modlitwę za świat – Jesteście dla nas obrazem Chrystusa. Uwierzcie mi, że Wasza modlitwa, modlitwa człowieka ubogiego ma wielką moc. Wy, którzy nie macie nic, wyciągnijcie dziś ręce za tych, którzy choć posiadają dobra materialne, to jednak cierpią, bo odczuwają brak sensu życia. Braku sensu życia nie widać, ale jest potrzebny do życia godnego i szczęśliwego. Módlcie się o ratunek nad nami, przywracajcie nam nadzieję w sens naszego życia, opiekujcie się nami. Wasza miłość jest bardzo potrzebna – wzywał ks. Krzemień.

Wskazywał, że Bóg być może nie zamknął jeszcze historii świata, dając ludzkości ostatni ratunek – Być może daje nam ostatnią szansę – Was, którzy współcierpicie z Chrystusem. Kiedy odważymy się czule Was przytulić, otworzymy nasze serca, dusze. Mówcie do nas, że nas kochacie, czyńcie wszystko, byśmy kiedyś razem mogli się znaleźć w niebie – prosił.

Przytaczając rozmowę odbytą w Namiocie Spotkań, wskazał, że nauka o tym, że Bóg nas kocha, przywiodła wiele osób z namiotu na wspólną modlitwę podczas Mszy świętej –  Nie lękajcie się Boga, nie dajcie się prosić, spotkajmy się tutaj. Jesteście nam potrzebni: kapłanom, biskupom. Módlcie się za nami, bo chcemy przecież wszyscy spotkać się w niebie – mówił.

Na koniec poprosił, abyśmy pomagali sobie nawzajem w codzienności, nie tylko od święta – Może przyszedł czas, abyśmy wzajemnie się za siebie modlili, szanowali. Pamiętajcie, że Bóg Was kocha, nie może Was nie kochać – wskazywał.

Po Mszy świętej odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Kolejne spotkania rekolekcyjne odbędą się w sobotę 17 listopada o godz. 18.30 oraz w niedzielę 18 listopada o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej.

 

Zofia Świerczyńska
fot. Maciej Świerczyński