Światowy Dzień Ubogich

Wspomnienie Matki Teresy z Kalkuty



5 września obchodzimy 25. rocznicę śmierci św. Matki Teresy z Kalkuty, a zarazem jej liturgiczne wspomnienie. Do historii przeszła jako “matka ubogich”, a św. Jan Paweł II nazywał ją “darem dla Kościoła i świata”. Jej wielkie zaangażowanie na rzecz słabych, chorych, cierpiących i ubogich zaowocował Pokojową Nagrodą Nobla, którą otrzymała w 1979 r. 

Została kanonizowana 4 września 2016 r. przez papieża Franciszka. Urodziła się w Skopje, czyli dzisiejszej stolicy Macedonii, jednak jej życie wiodło przez wiele krajów i miejsc, w których mogła nieść pomoc i ofiarować swe wielkie serce na rzecz drugiego człowieka.

Matka Teresa z Kalkuty urodziła się 26 sierpnia 1910 r. w osmańskim w tych czasach Skopje. Następnego dnia po urodzeniu przyjęła sakrament Chrztu świętego i właśnie ten dzień uważała za prawdziwą datę swoich narodzin. Uczyła się języków, grała na mandolinie i inscenizowała przedstawienia teatralne. Pomoc ubogim wyniosła już ze środowiska rodzinnego. Jej ojciec był kupcem i politykiem miejskim, dlatego też rodzina żyła w dostatku.

W wieku 12 lat odnalazła swoją życiową drogę, gdy usłyszała od prowadzących w jej mieście jezuitów misje. W związku z tym w 1929 r. pojechała do Dublina, gdzie istniało zgromadzenie Sióstr z Loreto, do których chciała wstąpić. Wyjeżdżając do Dublina, zostawiła swoją rodzinę, której ze względu na ówczesną sytuację polityczną już nigdy nie zobaczyła.

Po kilku miesiącach pobytu w Irlandii została wysłana do Indii, gdzie poznawała tamtejszą kulturę, warunki i potrzeby. Jako imię zakonne wybrała: Maria Teresa od Dzieciątka Jezus, które miało upamiętniać św. Teresę z Liseux. Pierwsze śluby zakonne złożyła w 1931 r.

Już wtedy rozpoczęła się wyjątkowa historia, dzięki której dzisiaj możemy nazywać Matkę Teresą wielką patronką ubogich. Świętujmy dzisiaj wspomnienie Matki Teresy z Kalkuty.

 

Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami o VI Światowym Dniu Ubogich.