Światowy Dzień Ubogich

Wspomnienie świętego Antoniego PadewskiegoWspomnienie świętego Antoniego Padewskiego obchodzimy 13 czerwca. Św. Antoni z Padwy to patron m.in. górników, a także ubogich. Pochodził z Portugalii i został teologiem, franciszkaninem i doktorem Kościoła. Wywodził się z zamożnej i szanowanej rodziny. Już w wieku nieco mniej niż 20 lat postanowił, że swoje życie poświęci Bogu i z tego powodu wstąpił do zakonu. 

Jednak, aby uniknąć wizyt ze strony rodziny przeniósł się z pierwotnie wybranego klasztoru do Coimbry. Natomiast w 1220 r. wstąpił do zakonu franciszkanów. Jego franciszkańskie kazania gromadziły tłumy – i co ważniejsze – trafiały do nich. Z tego powodu nazywano go nawet “młotem na heretyków”.

Podjął również próby ewangelizacji w innych państwach świata. Jednym z nich było Maroko, jednakże z powodu choroby musiał zrezygnować z tej misji. Ta zmiana doprowadziła go do Włoch, gdzie po pracy w przytułku dla ubogich i na uniwersytecie, osiadł w klasztorze w Padwie.

Zmarł, mając zaledwie 36 lat. Proces jego kanonizacji trwał zaledwie 352 dni i należał do najkrótszych w historii Kościoła. Jego wspomnienie obchodzimy dzisiaj – 13 czerwca – a szczególnie hucznie świętują je mieszkańcy stolicy Portugalii – Lizbony.

Mimo krótkiego życia, św. Antoniemu przypisuje się wiele cudów. Jeden z nich dotyczy chlebków, które na pamiątkę tego wydarzenia są rozdawane 13 czerwca, a dochód z nich przekazywany na rzecz osób ubogich. Według jednej z historii chłopiec pewnej kobiety wpadł do wody i się utopił. Zrozpaczona kobieta podjęła modlitwę do św. Antoniego i obiecała, że przekaże biednym tyle mąki, ile trzeba, by biedni posilili się chlebem, jeżeli on przywróci jej dziecko do życia. Dziecko przeżyło i właśnie w taki sposób stworzono tradycję “chlebków św. Antoniego”.

Św. Antoni Padewski jest patronem osób ubogich, dlatego też jest wspaniałym patronem inicjatywy Światowego Dnia Ubogich.