Światowy Dzień Ubogich

19 listopada – podsumowanieZa nami ostatni dzień tegorocznego wydarzenia! Był on pełen radości i prawdziwego świętowania! Za wezwaniem Papieża Franciszka zgromadziliśmy się przy Stole Eucharystycznym, a następnie na wspólnej uczcie, by świętować VII Światowy Dzień Ubogich!

Dzień w Namiocie Spotkań rozpoczęła kolejna porcja warsztatów, porad specjalistów, rozgrywek w planszówki oraz sportowej rywalizacji. Przed południem Namiot Spotkań przerodził się natomiast w Namiot Tańca, a wszystko za sprawą Teatru Tańca Lilia, który animował uczestników spotkania i zaprosił ich do wspólnego tańca. Nie zabrakło tradycyjnego poloneza, jak i tańców lednickich, a przede wszystkim radości ze wspólnej zabawy i świętowania.

Po tanecznych emocjach przyszedł czas na warsztaty kulinarne, które przeprowadził uznany szef kuchni – Zbigniew Kurleto. Efektem warsztatów był pyszny makaron, który zasmakował publiczności. Na ul. Smoleńsk 4 można było skorzystać ze specjalistycznej pomocy medycznej, a w Kościele Rektoralnym Bożego Miłosierdzia trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji dzieł ŚDU w Archidiecezji Krakowskiej.

O 15.00 przyszedł czas na najważniejszy punkt dnia, czyli Eucharystię w Kościele Mariackim w Krakowie, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Podczas Eucharystii, w nawiązaniu do ewangelicznej przypowieści o talentach, mówił o talencie do miłości, który posiada każdy z nas i którym każdy z nas powinien się dzielić. „Niech dzisiejszy dzień będzie kolejną okazją do otwarcia się na logikę miłości” – mówił ks. bp Robert Chrząszcz. Zebranych w Bazylice Mariackiej powitał archiprezbiter mariacki – ks. Dariusz Raś, a na zakończenie Mszy świętej ks. Tomasz Stec – dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej wyraził wdzięczność wszystkim przybyłym do Namiotu Spotkań oraz podejmującym inicjatywy na rzecz potrzebujących, a także organizatorom oraz wolontariuszom, bez których to wydarzenie nie mogłoby się odbyć. Mszę świętą uświetnił występ wspaniałego chóru, prowadzonego przez Siostry Albertynki, a stworzonego specjalnie na tę okazję.

A po Eucharystii… czas na fizyczną ucztę, przy odświętnie zastawionych stołach, w Namiocie Spotkań! Namiot wypełnił się po brzegi, a wraz ze zgromadzonymi w Namiocie obiad zjadł ks. bp Robert Chrząszcz. Wydano ponad 1000 porcji obiadowych, które przygotowała kuchnia Ośrodka Wczasowo-Rekolekcyjnego Caritas w Zakrzowie. Każdy wchodzący do namiotu otrzymał też prezent – podręczną saszetkę na
dokumenty. Wyjątkowy czas pełen rozmów, radości i świętowania!

VII Światowy Dzień Ubogich już za nami! Na podziękowania jeszcze przyjdzie czas, ale już teraz jesteśmy niezwykle wdzięczni, że przez te trzy dni Namiot Spotkań był miejscem, gdzie wylewało się morze dobra! Do zobaczenia za rok!