Światowy Dzień Ubogich

Modlitwa, która burzy mury



Modlitewne Jerycho rozpocznie obchody 2. Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej. Siedmiodniowa modlitwa w intencji ubogich będzie duchowym przygotowaniem do ŚDU oraz modlitewnym wsparciem akcji.

Całodobowa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem rozpocznie się 11 listopada w kościele św. Barbary w Krakowie podczas Mszy świętej o godz. 20.00 i potrwa do 17 listopada – Główną intencją będzie modlitwa o miłość, która nie pozostaje głucha na wołanie ubogiego, lecz kocha czynem i prawdą. Będzie to modlitwa za biednych, cierpiących i ubogich z Archidiecezji Krakowskiej – wyjaśnia Krystyna Sobczyk z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej.

W ubiegłym roku kościół św. Barbary stał się miejscem duchowego wsparcia dla organizatorów, wolontariuszy i wszystkich gości. Modlitwa prowadziła do przełamywania wewnętrznych barier – Podczas ubiegłorocznych obchodów Światowego Dnia Ubogich zauważyłam, że często nie umiemy rozmawiać z ludźmi o ich trudnej sytuacji w taki sposób, żeby ich nie zranić. Wiele osób szło z tym problemem właśnie na adorację do kościoła św. Barbary – wspomina Krystyna Sobczyk – Kiedy przychodzimy do Pana Jezusa i przedstawiamy Mu nasze problemy, to On daje nam łaskę, wspiera nas swoją mądrością. Przelewa w nasze serca Jego uczucia, empatię. Uczy nas łatwości podchodzenia do ubogich, tak jak robił to On. Warto więc w czasie przygotowań i przebiegu ŚDU choć na chwilę wstąpić do kościoła św. Barbary – mówi.

Do prowadzenia modlitwy podczas Jerycha zaproszone są wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia, wspólnoty klasztorne, parafie, klerycy seminariów duchownych Archidiecezji Krakowskiej – Uczestnicząc w Jerychu razem z biednymi i ubogimi, burzymy mur między nami i tworzymy jedność. W tamtym roku ta jedność była bardzo widoczna, to było coś pięknego – mówi Krystyna Sobczyk.

Chęć udziału w modlitwie oraz posługi modlitwą wstawienniczą w „Namiocie Spotkań” należy zgłaszać na adres: krysia.szalom@wp.pl

 

***

„Jerycho” jest cykliczną akcją modlitewną organizowaną przez Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej. Nazwa wydarzenia nawiązuje do biblijnego zdobycia miasta Jerycha przez Izrael. Idea „Jerycha” zrodziła się podczas pierwszego wydarzenia ewangelizacyjnego na stadionie Cracovii, zorganizowanego przez Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej. Pierwsze „Jerycho” miało miejsce w kościele św. Katarzyny u Ojców Augustianów na Kazimierzu, później odbywało się przed większymi wydarzeniami ewangelizacyjnymi w Krakowie, takimi jak „Jestem w Hucie” czy z okazji jubileuszu 50-lecia działalności Odnowy w Duchu Świętym.

 

Fot. Wspólnota Chrystus w Starym Mieście