Spektakl „Lilia” podczas ŚDU

– Chcemy pokazać taneczną historię o Bożej Miłości, w której szczególną rolę odgrywa Maryja – mówi Agata Stodolska, współtwórczyni spektaklu „Lilia”, który będzie można zobaczyć w Namiocie Spotkań 17 listopada o godz. 17.00.

„Lilia” to spektakl taneczny inspirowany życiem Maryi, w którym poprzez różne techniki tańca współczesnego ukazuje on nie tylko życie codzienne Matki Bożej, ale przede wszystkim jej przeżycia wewnętrzne, angażując widza zarówno emocjonalnie, jak i duchowo. Poszczególne sceny stanowią kontemplację tajemnic różańcowych, dzięki czemu widz ma możliwość doświadczenia autentycznej modlitwy. Nazwa spektaklu nawiązuje do samej osoby Maryi jako wzoru czystości, delikatności i piękna.

Spektakl miał swoją premierę rok temu i od tego czasu był wystawiony pięć razy w Polsce i cztery razy w Lourdes, m.in. w ramach akcji charytatywnych dla chorych i pielgrzymów, zawsze wywołując wzruszenie głębią przesłania oraz uznanie z powodu wysokiego poziomu artystycznego. – Ludzie podchodzą do nas i mówią, że doświadczyli czegoś niezwykłego, doznali pocieszenia lub podbudowania wiary i nadziei, a także że nigdy nie znali takiej Maryi, prawdziwej, realnej, tak bliskiej człowiekowi, bo przeżywającej z nami radość, ale i ból i cierpienie – mówi Agata Stodolska, inicjatorka projektu.

Podczas Światowego Dnia Ubogich, spektakl będzie miał szczególny wymiar, ponieważ może stać się dla osób zagubionych okazją do zmiany i drogą powrotu do Boga – Maryja zawsze wskazuje na Jezusa, a Jezus chce wychodzić szczególnie do ludzi cierpiących, utrudzonych losem, złamanych na duchu. Już Dawid, tańcząc przed Arką Przymierza tysiące lat temu, pokazał jak wielka jest siła i piękno modlitwy tańcem. „Lilia” jest cudownym tego potwierdzeniem, dlatego i Ty przyjdź i zanurz się w kontemplacji, która na długo pozostanie w Twoim sercu – zachęca Agata Stodolska.

Zespół tworzący spektakl i wspólnotę „Lilia” to ludzie młodzi, pasjonujący się tańcem, tworzący wspólnotę działającą w ramach Duszpasterstwa Akademickiego PATMOS Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wspólnota „Lilia” spotyka się na formacji tanecznej, ale ma również formację duchową, za którą odpowiedzialny jest opiekun Wspólnoty – ks. Marcin Godawa. Oprócz przedstawień tancerze prowadzą także warsztaty modlitwy i uwielbienia tańcem, które są otwarte dla wszystkich.

 

oprac.
Paulina Zaskwara
Zofia Świerczyńska

fot. Wspólnota „Lilia”