Jesteśmy jednością!
W niedzielę 18 listopada zakończyły się tygodniowe obchody 2. Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej. Podczas wydarzeń organizatorzy, wolontariusze i goście doświadczyli spotkań w atmosferze rodzinnego ciepła, miłości i wspólnoty.
Niedzielne obchody 2. ŚDU rozpoczął posiłek, po którym do godzin południowych trwały rozmowy przy wspólnym stole. O godz. 12.00 uczestnicy Namiotu Spotkań w duchowej łączności z Papieżem Franciszkiem odmówili Anioł Pański, polecając modlitwie osoby ubogie i potrzebujące na całym świecie. Następnie w Bazylice Mariackiej odbyła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego.
– Bóg działa i daje pomoc potrzebującemu, by przywrócić mu godność. Stąd tak konieczne jest naśladowanie Boga w geście niesienia pomocy i wyzwolenia – mówił podczas homilii Metropolita Krakowski. Przypomniał także, że tegoroczne orędzie na 2. Światowy Dzień Ubogich jest rozważaniem Psalmu 34, a w sposób szczególny jego siódmego wersetu: „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał” – Co oznacza wołanie ubogiego, jeśli nie cierpienie? – pytał zebranych w Bazylice Mariackiej. Podkreślał, że w takim dniu jak dziś, powinniśmy zadać sobie w sumieniu pytanie, czy słyszymy głos ubogiego, czy potrafimy go słuchać. Zaznaczał, że aby rozpoznać ten głos, konieczne jest odejście od narcyzmu i zasłuchanie w ciszę. – Tu nie chodzi o jeden gest. Tu chodzi o otwarcie serca, aby ubogi stał się moim przeżywaniem – wyjaśniał abp Jędraszewski.
Po Mszy świętej w Namiocie Spotkań arcybiskup zwrócił się do organizatorów i wolontariuszy z podziękowaniem za podjęty trud pracy – Moje wielkie dzięki kieruję do organizatorów, dobroczyńców, wszystkich, którzy poczuli się prawdziwie Bożymi dziećmi, łącząc się z innymi, bardziej od siebie potrzebującymi, także bożymi dziećmi. Bóg wam zapłać za tę dobroć serca, która sprawia, że mamy poczucie tak wielkiej jedności, poczucie tego, że jesteśmy jednym, Bożym ludem, tym samym świętym Kościołem, dziećmi tego samego Boga – mówił abp Jędraszewski. Następnie w namiocie odbył się wspólny posiłek.
Atmosferę panującą w Namiocie Spotkań przez cały tydzień zobrazowały spontaniczny taniec na scenie i wspólny śpiew na zakończenie obchodów 2. ŚDU. Jak podkreślali goście namiotu, takiej atmosfery nie doświadczyli już dawno – Dawno nie widziałem takiej radości na twarzach moich kolegów – dzielił się spostrzeżeniami pan Władysław – Dziękuję, że mogłem tego doświadczyć w czasie tych dni – mówił.
Od środy 14 listopada w Namiocie Spotkań wydano 17 tys. porcji ciepłych dań. Z pomocy medycznej skorzystało około 500 osób, porad udzielało 60 specjalistów, na terapię odwykową zapisało się blisko 50 osób. W ramach Modlitewnego Jerycha modlitwę prowadziło około 50 wolontariuszy, w Namiocie Spotkań natomiast, różnej formy posługi podjęło się 300 wolontariuszy.
Choć od poniedziałku Namiot Spotkań będzie już zamknięty, organizatorzy zachęcają, aby myśląc o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, pamiętać także o osobach, które świąteczne dni spędzą w samotności. Od 1 grudnia na stronie internetowej www.sdu.malopolska.pl w ramach akcji „Gość w dom, Bóg w dom”, będzie można pobrać specjalne zaproszenie na Wieczerzę Wigilijną i wręczyć je samotnej sąsiadce czy sąsiadowi. Szczegóły akcji będą dostępne już wkrótce.
Zofia Świerczyńska
Karolina Zając
fot. Maciej Świerczyński