4. Światowy Dzień Ubogich – “Wyciągnij rękę do ubogiego”, 15.11.2020
„Wyciągnij rękę do ubogiego!”- pod tym hasłem już po raz czwarty obędzie się Światowy Dzień Ubogich. Pomimo trwającej pandemii 15 listopada będzie w naszej archidiecezji szczególnym czasem spotkania z najbardziej potrzebującymi.
– Zawsze spotkanie osoby ubogiej jest dla nas wyzwaniem i pytaniem. Co możemy zrobić, aby wyeliminować lub przynajmniej zmniejszyć jej marginalizację i cierpienie? – pytał w Orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Ubogi papież Franciszek, wskazując, że chrześcijanin jest w sposób szczególny wezwany do dzielenia się z drugim człowiekiem. – Krzyk milczenia wielu ubogich musi docierać do Ludu Bożego będącego zawsze i wszędzie w gotowości, by dać im głos, aby solidaryzować się z nimi i bronić ich przed hipokryzją oraz wieloma obietnicami bez pokrycia, a także by zaprosić ich do udziału w życiu wspólnoty – dodawał w dokumencie Ojciec Święty.
Choć w tym roku ze względu na trwającą pandemię koronawirusa na Małym Rynku nie stanie, jak w ubiegłych latach, Namiot Spotkania, organizatorzy obchodów Światowego Dnia Ubogich w naszej archidiecezji nie rezygnują z pomocy potrzebującym, dotkniętym biedą i kryzysem bezdomności.
– Nie mogło być inaczej. Nie możemy zostawiać ubogich samych, szczególnie dzisiaj, kiedy wszyscy zmagamy się z trudną rzeczywistością pandemii. Światowy Dzień Ubogich, choć w zmienionej formule, musi się odbyć – mówi ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej, podkreślając, że od początku organizatorzy zastanawiali się, jak dostosować działania do obecnej sytuacji, a nie czy organizować tegoroczną edycję wydarzenia.
Jak co roku kulminacyjnym punktem obchodów będzie Msza święta w bazylice Mariackiej. Wspólnej modlitwie o godz. 13.00 przewodniczyć będzie tradycyjnie abp Marek Jędraszewski.
Po Eucharystii nastąpi rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu Archidiecezji Krakowskiej, „Błogosławieni Miłosierni 2020”, którego celem jest wyróżnienie i nagrodzenie zaangażowania oraz ciężkiej pracy organizacji charytatywnych, niosących pomoc osobom najbardziej potrzebującym, które zamieszkują diecezję. – Istnieje bardzo wiele instytucji oraz grup i społeczności, które każdego dnia wykonują tytaniczną pracę dla bliźniego. Działalność wielu z nich jest wprost nieoceniona i charakteryzuje je duża efektywność, zaangażowanie wolontariatu oraz innowacyjność w tworzeniu projektów – podkreślają organizatorzy diecezjalnego konkursu.
Światowy Dzień Ubogich to wspólna modlitwa, ale także konkretna materialna pomoc. Po zakończeniu Mszy św. potrzebujący otrzymają żywność w formie tzw. „Paczki w Starym Mieście”, którą na ul. Szpitalnej rozdawać będą siostry duchaczki. Dodatkowo Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, przy wsparciu Arcybractwa Miłosierdzia, wyda ponad 200 ciepłych posiłków i rozdawać będzie ubogim herbatę. Także siostry albertynki będą wspierać potrzebujących rozdając ciepłe buty na zimę oraz posiłki. Z okazji 4. Światowego Dni Ubogich w punktach pomocy wspierających ludzi dotkniętych biedą oraz kryzysem bezdomności rozdawane będą kubki termiczne oraz maseczki.
– Kubki termiczne, utrzymujące ciepło napoju, pomogą potrzebującym przetrwać nadchodzące mrozy, a maseczki to wsparcie w walce z trwającą pandemią koronawirusa – tłumaczy ks. Michalczewski.
Organizatorzy nie zapominają też o starszych i samotnych, którzy pozostają w domach. Wolontariusze odwiedzą ich, rozwożąc posiłki oraz dzieląc się dobrym słowem.
Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka w 2017 roku i jest obchodzony co roku w XXXIII Niedzielę Zwykłą.