Światowy Dzień Ubogich

Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym. Ten dzień podkreśla, jak potrzebna jest pomoc. Jednocześnie wskazuje, że okazywać wsparcie można nie tylko od święta, ale na co dzień!

Ten dzień zachęca nas do tego, by świadczyć pomoc w sposób, jaki jest dla nas możliwy do osiągnięcia. Potrzebujących można wspierać na różne sposoby, ofiarując wsparcie materialne, duchowe, ale także swój czas, dobre słowo i zaangażowanie. Każdego dnia jesteśmy otaczani przez informacje o wielu akcjach charytatywnych i zbiórkach, ponieważ każdego dnia ktoś potrzebuje pomocy. Rozejrzyjmy się wokół, by dostrzec, że wokół nas są ludzie potrzebujący pomocy – dobrego słowa, ciepłego spojrzenia, miłego gestu i wsparcia. Dla nas to często naprawdę niewiele, podczas gdy dla nich to wielki gest, który może zmienić ich życie.

Często osoby potrzebujące pomocy to nasi najbliżsi, których niejednokrotnie najtrudniej zauważyć. Czas, uwaga, chwila rozmowy, zrozumienie problemów, wsparcie – tak wiele możemy im podarować, będąc blisko i zwracając naszą uwagę na ich problemy. We współczesnych czasach, dla których charakterystyczny jest pęd za technologią, sukcesem i nowymi wyzwaniami, wyzwaniem często staje się czas z bliskimi. Nie pozwólmy, żeby tak było. Miejmy czas, by się zatrzymać i skupić swoją uwagę na tym, co niematerialne. Szczerość, życzliwość, zaangażowanie, troska – nasz świat potrzebuje właśnie tych wartości, a tym możesz nimi obdarzyć innych.

Światowy Dzień Ubogich to inicjatywa stworzona przez Papieża Franciszka, której celem jest zauważenie drugiego człowieka – zranionego, schorowanego, samotnego – i podanie mu pomocnej dłoni.