Światowy Dzień Ubogich

Serce otwarte na pomoc. Wyjątkowa inicjatywa Helenki GuzikŚwiatowy Dzień Ubogich to wyjątkowa okazja do dostrzeżenia potrzebujących, okazania im wsparcia i uwrażliwienia na rzeczy ubogich. Od 17 do 19 listopada na krakowskim Małym Rynku znajduje się Namiot Spotkań, w którym wylewa się morze dobroci i wyjątkowych inicjatyw. Jednak w tym wyjątkowym czasie powstaje również wiele innych inicjatyw, które na celu mają wsparcie osób ubogich. Jedną z nich zorganizowała Helenka Guzik. W Święto Niepodległości, w Bazylice Mariackiej w Krakowie, Helenka sprzedawała samodzielnie wykonane flagi i kotyliony, a cały dochód z akcji przekazała na rzecz potrzebujących podczas Światowego Dnia Ubogich. 

Inicjatywa, której autorką jest Helenka Guzik, stała się jej listopadową tradycją już od kilku lat. Każdego roku Helenka samodzielnie przygotowuje flagi i kotyliony, które sprzedaje w Dzień Niepodległości. Całość dochodu ze sprzedaży niepodległościowych atrybutów Helenka przekazuje na rzecz potrzebujących podczas Światowego Dnia Ubogich, wpisując się w wezwanie Papieża Franciszka o bezpośrednim zaangażowaniu na rzecz ubogich. W tym roku skala akcji oraz jej efekt okazały się rekordowe, m.in. ze względu na zaangażowanie Fundacji Doctors Africa – założonej przez tatę Helenki – Bartłomieja Guzika, dzięki której płatności podczas akcji można było dokonywać za pomocą terminala oraz na miejsce, w którym odbywała się akcja. Kotyliony oraz flagi sprzedawane były bowiem w przedsionku Bazyliki Mariackiej w Krakowie, dzięki uprzejmości ks. infułata Dariusza Rasia – proboszcza tejże Bazyliki.

Na akcję Helenka przygotowała 57 kotylionów i ponad 70 flag, które zostały sprzedane w Święto Niepodległości. Cały dochód, w wysokości 3300 zł oraz 40 dolarów, został przekazany w niedzielę – 19 listopada, czyli VII Światowy Dzień Ubogich – na ręce ks. Tomasz Steca w Namiocie Spotkań na krakowskim Małym Rynku, na rzecz ubogich.

Wyjątkowa inicjatywa Helenki jest wspaniałym przykładem działania na rzecz ubogich i bezpośredniego zaangażowania, do którego wezwał papież Franciszek. Inicjatywę wspierają również rodzice Helenki – Paulina i Bartłomiej Guzik, mówiąc: “W tym roku zbiorka przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Jesteśmy bardzo dumni z Helenki. Rodzice nie mogą pragnąć niczego więcej dla swojego dziecka, niż to, aby było dobrym człowiekiem. Radość Heli z tej akcji jest dla nas wielką nagrodą, ze ma w sobie wrażliwość na drugiego człowieka”.

„Sukces tegorocznej akcji jest także dzięki ks. Dariuszowi Rasiowi, który udostępnił nam przedsionek Bazyliki Mariackiej i Fundacji Taty Helenki – Centrum Dobroczynności Lekarskiej – Doctors Africa, dzięki której mieliśmy terminal. Radość jest tym większa, że wspólnymi siłami udało się naprawdę solidnie wspomóc Biednych, a przecież to nasz cel! Dzięki Papieżowi Franciszkowi Ubodzy stali się naszym centrum – nie peryferią. Już dziś zapraszamy za rok 11 listopada do Bazyliki Mariackiej po flagę i kotylion – razem pobijmy rekord dla naszych Ubogich!” – mówi mama Helenki.

Pełni wdzięczności za tę wyjątkową inicjatywę, serdecznie dziękujemy Helence, jej rodzicom, a także Fundacji Doctors Africa i ks. Dariuszowi Rasiowi za serca otwarte i wrażliwe na pomoc na rzecz ubogich. Zapraszamy do włączenia się w akcję już za rok!