Środa Popielcowa
W tym roku Środę Popielcową przeżywamy jako dzień modlitw i postu w intencji pokoju i solidarności z Ukrainą. Nadzieja. To właśnie ta wartość kojarzy nam się ze Środą Popielcową. Bowiem przypomina ona jednocześnie o kruchości ludzkiego życia, jak i o zbawieniu, które przychodzi przez krzyż. Dlatego też prośmy o nadzieję i pokój dla całego narodu ukraińskiego. Środa Popielcowa w tym roku wypada 2 marca.
Środa Popielcowa otwiera okres Wielkiego Postu, czyli najważniejszego okresu w ciągu roku liturgicznego. Jest to święto ruchome. Podczas niego wierni odwiedzają kościół i uczestniczą we Mszy świętej, na której ich głowy są posypywane popiołem. Posypywanie głowy popiołem jest symbolem istniejącym w liturgii już od VII w. Podczas tego obrzędu kapłan wypowiada słowa: “Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Możliwe jest także wypowiadanie słów: “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Przypomina on, że to, co doczesne prędzej czy później przeminie, dlatego też nasze myśli powinny kierować się wokół tego, co ważniejsze – co jest ponad nami. Popiół do posypywania głów tradycyjnie pochodzi z palm spalanych w Niedzielę Palmową.
Od tego dnia, aż przez 40 kolejnych, chrześcijanie przygotowują się na najważniejsze dla nich wydarzenia – śmierć, a później chwalebne zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Istotnymi elementami tego czasu są pokuta oraz przygotowanie duchowe.
Liczba 40 jest symboliczna – właśnie tyle trwał post Jezusa na pustyni. Tegoroczny Wielki Post zakończy się 14 kwietnia 2022 r.
Światowy Dzień Ubogich to inicjatywa powołana w 2016 r. przez Papieża Franciszka, by zwrócić uwagę na słabszych, cierpiących, poddanych trudnościom, którym możemy podać pomocną dłoń i spojrzeć z miłością i ciepłem.