Światowy Dzień Ubogich

Światowy Dzień Chorego11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. W tym dniu zwracamy szczególną uwagę na chorych i cierpiących, myślimy o nich, a także modlimy się w ich intencji. Ten dzień przypomina nam, że choroba w istotny sposób wpisuje się w ludzkie życie. Stanowi część ludzkiego doświadczenia, dlatego też nie powinniśmy marginalizować chorych i cierpiących oraz pozostawiać ich samym sobie. Powinniśmy natomiast zwracać na nich szczególną uwagę, pamiętać i stanowić ważną częścią naszego życia. Nieustannie powinniśmy sobie przypominać, jak wiele mogą nas nauczyć i nam ofiarować, a jednocześnie, jak wiele my możemy dać. 

 

Papież Franciszek – orędzie na Światowy Dzień Chorego

Data Światowego Dnia Chorego nie jest przypadkowa, ponieważ obchodzimy ją we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego papież Franciszek zwraca uwagę, że choroba nie powinna być przeżywana w izolacji, opuszczeniu. Natomiast chorym i cierpiącym powinniśmy towarzyszyć i być blisko nich. Podkreśla on, iż to właśnie nasze zachowanie względem chorych jest wyrazem stanu naszej wspólnoty. Czy naprawdę jest ona zjednoczeniem ludzkich serc, czy może miejscem, w którym każdy podąża własną drogę. Czy patrzymy w stronę naszych bliskich, często chorych i cierpiących, a może idziemy naprzód, nie oglądając się na innych? Jednocześnie papież Franciszek zwraca uwagę, że doświadczenie choroby może być prawdziwym doświadczeniem czułości i miłości Boga, który jest z nami w każdym momencie życia, a w słabościach i trudnościach towarzyszy nam w szczególny sposób, dając prawdziwe oparcie i wytchnienie.

Już w Piśmie Świętym widzimy niezwykły stosunek do ludzi chorych i cierpiących. Jednym z takich fragmentów jest przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, w której widzimy perspektywę dwóch światów – odrzucenia oraz czułości, opuszczenia oraz troski, pominięcia oraz opieki. Który z tych światów jest nam bliższy? Właśnie na to pytanie warto odpowiedzieć sobie w tegoroczny Światowy Dzień Chorego i pamiętać, że my również możemy stworzyć lepszy świat dla osób, które potrzebują pomocy i obecności drugiego człowieka.

 

Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami o Światowym Dniu Ubogich.