Światowy Dzień Ubogich

Święto Miłosierdzia Bożego – Dzień DobraŚwięto Miłosierdzia Bożego w tym roku zbiega się z wyjątkowymi wydarzeniami. Tego dnia odbywa się również Dzień Dobra, czyli inicjatywa, która ma towarzyszyć świętu patronalnemu Caritas. W tym roku obchodzimy go pod hasłem “Miejsca, która są domem”. Ma on zachęcać do pomagania placówkom prowadzonym przez Caritas. Schronienie w nich znajdują osoby potrzebujące pomocy, a od dwóch miesięcy także uchodźcy z Ukrainy. Do obchodzenia tej inicjatywy zachęca również wspólnota Światowego Dnia Ubogich.

Niedziela Miłosierdzia Bożego to wyjątkowe święto ustanowione przez papieża Jana Pawła II w 1995 r. Jego data nie jest przypadkowa, ponieważ przypada ono w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, jednocześnie kończąc Oktawę Wielkanocy. To data symboliczna. Ponieważ właśnie poprzez śmierć na krzyżu i chwalebne Zmartwychwstanie Bóg okazał najpełniej swoje Miłosierdzie. Jednocześnie pozwala nam korzystać z ich niekończących się zdrojów.

Wpatrywanie się w obraz Jezusa Miłosiernego i powtarzanie słów “Jezu ufam Tobie” to wyjątkowe oddanie się Jezusowi. Do tego jesteśmy zachęceni właśnie poprzez to święto, ale i obchodzony tuż po nim Tydzień Miłosierdzia. Ten czas jeszcze bardziej zachęca nas do pomocy drugiemu człowiekowi i podaniu mu pomocnej dłoni, otwartego serca czy dobrego słowa. Te wszystkie małe gesty razem i we wspólnocie dają wielki efekt, a tego doświadczamy szczególnie teraz, kiedy Polska stała się domem dla milionów uchodźców, a przede wszystkim dla matek i dzieci.

W pomoc uchodźcom z Ukrainy, ale i osobom, które pozostały na terenach ogarniętych mrokiem wojny, od początku angażuje się Caritas – największa organizacja charytatywna w Polsce. Dlatego też warto uczcić ten Dzień Dobra, dziękując wszystkim wolontariuszom oraz zaangażowanym w działalność Caritas, a jednocześnie po raz kolejny okazując swoje wielkie serce, dzieląc się tym, co mamy poprzez różnego rodzaju zbiórki.