Światowy Dzień Ubogich

Uroczystość świętego JózefaUroczystość świętego Józefa! Św. Józef jest wspaniałym opiekunem i inspiracją do czynienia dobra. Równocześnie jego postawa wskazuje, że Bóg działa w każdych okolicznościach. Prośmy św. Józefa o opiekę! 

 “Józef uczy nas, że posiadanie wiary w Boga obejmuje również wiarę, że może on działać także poprzez nasze lęki, nasze ułomności, nasze słabości” – pisał papież Franciszek w liście Patris corde z okazji Roku św. Józefa.

 19 marca Kościół obchodzi Uroczystość świętego Józefa, natomiast w tym roku, ze względu na przypadającą tego dnia niedzielę uroczystość św. Józefa świętujemy 20 marca. Św. Józef to wyjątkowy patron, do którego możemy zawsze wznosić swoje prośby. Jest patronem wszystkich ojców, a także Ojcem Kościoła. Pochodził z roku Dawida. Był pracownikiem, prawdopodobni cieślą, w związku z czym jego postać jako pracownika jest również inspiracją dla wszystkich, którzy wykonują swój zawód. W Ewangelii możemy przeczytać, iż św. Józef był mężem sprawiedliwym, co stawia go w gronie osób posiadających wspaniałe cechy, takie jak uczciwość, szczerość, pracowitość i mądrość. Cechował się również zaufaniem Bogu, pokorą i służbą.

 Św. Józef jest wspaniałym wzorem ojcostwa, ale i pomocy oraz służby drugiemu człowiekowi. Kochający, troskliwy, czuły, wierny, mądry, obecny i zapewniający bezpieczeństwo – to wyjątkowe cechy, które posiadał św. Józef i do których powinien dążyć każdy człowiek. To właśnie w nim możemy szukać wyrazu ojcowskiej miłości Boga do człowieka, a także miłości czystej i gotowej do największych wyrzeczeń i poświęceń na rzecz drugiej osoby. Św. Józef staje się zatem dla każdego człowieka wspaniałą inspiracją, której powinniśmy szukać w swoim życiu, szczególnie w odniesieniu do chęci czynienia dobra na rzecz innych.

Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami o Światowym Dniu Ubogich.