Światowy Dzień Ubogich

Usłyszeć ubogich – Orędzie na VII Światowy Dzień UbogichWe współczesnych czasach spotykamy się z coraz to nowymi formami ubóstwa. Pisze o nich również papież Franciszek w Orędziu na VII Światowy Dzień Ubogich. Bądźmy uważni na otaczający nas świat i ludzi! 

19 listopada przypada VII Światowy Dzień Ubogich. Jego motto to słowa “Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”. W orędziu na ten dzień papież Franciszek zauważa, że przez nasze miasto płynie rzeka ubóstwa. Jednak spotykając ubogiego, nie możemy odwracać wzroku, lecz powinniśmy poświęcić mu naszą uwagę i pomoc.

Papież Franciszek zauważa również, że we współczesnych czasach to, co trudne i nieprzyjemne jest odsuwane na bok, pomijane. Ubodzy poruszają nas zaledwie na kilka chwil, a to właśnie ciągłe zaangażowanie i poświęcenie im uwagi oraz wsłuchanie się w ich głos jest kluczem, by im pomóc. Nie powinniśmy poddawać się irytacji oraz obojętności, lecz z wielką mocą nieść pomoc, jak wskazuje nam papież Franciszek.

Ciągle doświadczamy nowych form ubóstwa, a wiążą się one z niepewną sytuacją gospodarczą, wojną czy wieloma zmianami na świecie. Te nowe formy ubóstwa również wymagają pomocy. Rodziny czy osoby samotne często muszą wybierać pomiędzy podstawowymi dobrami, ponieważ ich sytuacja materialna jest bardzo trudna.

Światowy Dzień Ubogich, do którego wytrwale się przygotowujemy, jest wyjątkowym znakiem miłosierdzia Boga, ale również drogowskazem wyznaczającym cel całorocznej pracy na rzecz ubogich. To właśnie codzienne spotkanie z ubogimi i ich doświadczenie, ale także nasza pomoc jest żywym znakiem Boga oraz niesieniem Ewangelii na krańce świata. Powinno być ono naszą wskazówkę na każdy dzień i inspiracją do wsłuchania się w głos ubogich, do czego zachęca nas papież Franciszek w Orędziu na VII Światowy Dzień Ubogich.