Światowy Dzień Ubogich

Zainteresowanie – Orędzie na VII Światowy Dzień UbogichZainteresowanie się drugą osobą i jego historią to kolejna ze wskazówek, jaką daje nam Papież Franciszek w Orędziu na VII Światowy Dzień Ubogich! Obecność i zbudowanie relacji z naszymi bliźnimi to niezwykle ważne aspekty pomocy!

19 listopada przypada VII Światowy Dzień Ubogich! Mottem tegorocznego wydarzenia są słowa “Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”. W tegorocznym orędziu czytamy o rzece ubóstwa, która wylewa się z brzegów i płynie przez nasze miasta. Dlatego też, kiedy spotykamy człowieka ubogiego nie powinniśmy odwracać wzroku, lecz wykazać prawdziwe zaangażowanie oraz zainteresowanie człowiekiem i jego historią.

W czasach, kiedy to, co nieprzyjemne i trudne jest odsuwane na bok oraz pomijane, prawdziwe zainteresowanie i bezinteresowna pomoc stają się niezwykle ważne. Ubodzy stają się obrazami, które poruszają nas zaledwie na kilka chwil. Następnie występuje irytacja i obojętność. Jednak z naszej strony powinno nastąpić zainteresowanie człowiekiem i jego historią.

We współczesnym świecie pojawiają się coraz to nowe formy ubóstwa. Są one związane m.in. z wojną, ze zmianami w różnych obszarach życia. Dlatego też z naszej strony nie może zabraknąć prawdziwej pomocy, która jest związana z wieloma aspektami!