Światowy Dzień Ubogich

Bóg oszalał z miłości do nas– Zdradzę Wam najpiękniejszą wiadomość dzisiejszego dnia. Bóg istnieje i przed Nim wszyscy jesteśmy ubodzy – mówił ks. Jacek Krzemień z Katolickiej Wspólnoty „Chleb życia”, rozpoczynając czterodniowe rekolekcje w Bazylice Mariackiej, odbywające się w ramach obchodów 2. Światowego Dnia Ubogich.

W swojej nauce ks. Krzemień zaznaczył, że ta myśl dotyczy każdego momentu naszego życia. Prosił, by nie ignorować tej radosnej nowiny – Nie udawajcie! Nie wypada udawać, że tego nie wiecie – apelował. Rekolekcjonista przypomniał, że przychodzimy na świat całkiem nadzy i tak samo z niego odchodzimy. Wyjaśniał, że Stwórca kocha nas wszystkich bez wyjątku – On nie pyta: biedny czy bogaty. On miłuje – mówił podkreślając, że mamy tak wielkiego i miłosiernego Boga, który kocha nas bez większego powodu. Wystarcza Mu fakt, że istniejemy. – Kto nie chce być kochany i kto nie chce kochać? – pytał zebranych ks. Krzemień – Dlaczego więc się lękacie? Dlaczego przed Nim uciekacie? Nasz Bóg jest Bogiem miłości. On oszalał z miłości do każdego człowieka. Tak kochał, że oddał za nas swoje życie! – podkreślał.

Ks. Krzemień zachęcał także, aby patrzeć na swoje życie przez pryzmat Jezusa, który jest gotów ogołocić się i zrobić wszystko, aby człowiek znalazł się w niebie. – Tu się nic nie kończy. Tutaj dopiero wszystko się zaczyna. Okazujmy więc miłość drugiemu człowiekowi, bo każdy jej potrzebuje – zachęcał rekolekcjonista. Zaznaczył także, że Jezus oczekuje od nas właśnie tego, abyśmy dzielili się darem Bożej miłości. – Słyszeliście o Jego niemocy? Bóg nie może nie kochać. To właśnie Jego niemoc – mówił dalej ks. Jacek Krzemień. Podkreślał również, że z powodu tego ogromnego uczucia do człowieka, Stwórca podarował nam wolność. Możemy dokonywać różnych wyborów, ale nic nie jest w stanie zmienić tego, że “Bóg oszalał z miłości do nas”.

Na zakończenie nauki rekolekcjonista apelował, aby tak jak Jezus miłować każdego, aby naprawdę oszaleć z miłości do drugiego człowieka. Zachęcał także, aby odwiedzać Bazylikę nie tylko przez kolejne dni rekolekcji, lecz aby odwiedzać świątynie jak najczęściej – Naprawdę warto. Przychodźcie, aby uświadamiać sobie to, że On naprawdę nie może nas nie kochać – zachęcał. Po Mszy świętej odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu.
Rekolekcje w ramach 2. ŚDU potrwają w Bazylice Mariackiej do 18 listopada. Zakończy je uroczysta Eucharystia o godz. 13.00, której będzie przewodniczyć abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

Karolina Zając

fot. Zofia Świerczyńska

GALERIA ZDJĘĆ

Dźwięk do pobrania i odsłuchania wygłoszonego kazania dostępny jest TUTAJ.