Chwile wzruszeń – czwarty dzień w Namiocie Spotkań
W sobotę Namiot Spotkań na Małym Rynku wypełniły chwile wzruszeń. Zespół “Siewcy Lednicy” czy spektakl “Lilia” poruszyły serca osób potrzebujących, wolontariuszy i wszystkich gości spontanicznie odwiedzających Namiot Spotkań.
W sobotę w Namiocie Spotkań kontynuowane były porady specjalistów, odbyły się warsztaty filozoficzne czy rozmowy o przepisach kulinarnych, a w kuchni królowały czeczeńskie specjały. O godzinie 20.00 w kościele św. Barbary zakończyło się “Modlitewne Jerycho”. Punktem kulminacyjnym spotkania był koncert zespołu Siewcy Lednicy, który rozgrzał wszystkich uczestników 2. ŚDU. Goście wspólnie bawili się, tańczyli i uwielbiali Boga śpiewem. – Jestem niezwykle wdzięczny, że mogę tutaj dziś z Wami być – mówił Piotr Ziemowski, wokalista i gitarzysta zespołu.
Przejmujące świadectwo
O godzinie 15.00 zespół “Siewcy Lednicy” poprowadził wspólną modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia. – Przybyliśmy tu przede wszystkim dlatego, żeby wspólnie się modlić. Dla mnie ma to bardzo wyjątkowy charakter. Ci ludzie potrzebują szczególnie miłosierdzia. Kiedy patrzy się w ich oczy, modlitwa jeszcze bardziej dotyka serca – opowiadała Agnieszka Chrostowska, wokalistka zespołu. – Tutaj podczas Światowego Dnia Ubogich gramy po raz pierwszy i jest to szczególne doświadczenie. Okazuje się, że przed Panem Bogiem wszyscy jesteśmy równi i nie ważne jest jak pachniemy. To naprawdę bardzo ważne, że osoby potrzebujące dzięki takim wydarzeniom, mogą uświadomić sobie, że są osoby, które chcą im pomóc, że zawsze mogą liczyć na to, że ktoś wyciągnie do nich pomocną dłoń – kontynuowała, zwracając uwagę, że szczególne podziękowania należą się wolontariuszom, w większości ludziom młodym, którzy nie muszą, ale chcą pomagać i to jest przejmujące świadectwo wiary i służby drugiemu człowiekowi.
Bóg tworzy wielkie dzieła
Szczególnym wydarzeniem był także spektakl “Lilia”, tworzony przez wspólnotę działającą przy Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. Spektakl miał swoją premierę rok temu, a przez ten czas artyści wystąpili w wielu miejscach w Polsce, a także za granicą, m.in. w Lourdes. Widowisko taneczne opowiada historię Maryi i powstało z myślą uczczenia setnej rocznicy objawień w Fatimie. Przedstawienie poruszyło widownię, która entuzjastycznie reagowała w trakcie spektaklu, a po jego zakończeniu nagrodziła artystów owacjami na stojąco. – Spektakl był piękny. Pierwszy raz w życiu widzę coś takiego – mówiła zaraz po zakończeniu widowiska pani Barbara. – Dziewczyny pięknie tańczyły. To było naprawdę niesamowite doświadczenie – wtórowała jej pani Halina, nie kryjąc głębokiego wzruszenia. – Wyjątkowo tańczy się dla tak wyjątkowej publiczności – relacjonowała Agata Stodolska, autorka spektaklu “Lilia” i odtwórczyni roli Maryi – Wszyscy jesteśmy naprawdę wzruszeni – dodała, podkreślając, że pierwszy raz występuje przed taką widownią. – Wierzę w to, że to łaska Boża tak działa, że otwierają się serca, że pęka coś w człowieku i pojawiają się łzy – mówiła. Agata Stodolska zapowiadając plany zespołu na najbliższe miesiące zaznaczyła, że kolejnym przystankiem jest Panama i udział w Światowych Dniach Młodzieży. –Jest to dla nas duże wyróżnienie i cieszymy się, że będziemy reprezentować tam Polskę artystycznie. Bóg tworzy rzeczy wielkie – mówiła.
Sobota była czwartym i ostatnim dniem warsztatów, koncertów oraz występów, które odbywały się w Namiocie Spotkań na Małym Rynku. W niedzielę Namiot Spotkań będzie otwarty od 9.00, będzie tam wydawany posiłek, a o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej będzie miała miejsce uroczysta Eucharystia na zakończenie obchodów 2. Światowego Dnia Ubogich. Tej wyjątkowej Mszy świętej przewodniczyć będzie Metropolita Krakowski, Abp Marek Jędraszewski, który po jej zakończeniu uda się do Namiotu Spotkań na wspólny obiad z ubogimi oraz wolontariuszami.
Karolina Zając
fot. Maciej Świerczyński