Światowy Dzień Ubogich

Inne formy ubóstwa – kryzys psychiczny“Utrata pracy, czułości naszych bliskich, jak również brak zwyczajnych relacji międzyosobowych, otwarły nagle horyzonty, które odzwyczailiśmy się już dostrzegać. Nasze bogactwa duchowe i materialne zostały postawione pod znakiem zapytania, i odkryliśmy strach.” – pisał Papież Franciszek w Orędziu na IV Światowy Dzień Ubogich.

Polska Agencja Prasowa podaje, że co czwarty z nas w swoim życiu doświadczył poważnego kryzysu psychicznego. Wiele osób znajdujących się w takiej sytuacji ukrywa swój stan, bojąc się reakcji otoczenia lub konsekwencji. 

Choroby cywilizacyjne, takie jak wyczerpanie, udręka czy depresja znalazły się wśród modlitewnych intencji Papieża Franciszka na listopad. Zauważa on, że to najczęstsze z problemów współczesnego świata. Zachęca, aby towarzyszyć osobom zmagającym się z takimi problemami, oświecać ich sytuację, pokrzepiając słowami Jezusa i nieść im otuchę. 

 

Jak pomóc osobom w kryzysie psychicznym?

  • Jeśli chcesz wesprzeć osobę, która znajduje się w kryzysie psychicznym: słuchaj i spróbuj okazać jej wsparcie, zachęcaj  do rozmowy, spróbuj dowiedzieć się, czy osoba ma myśli samobójcze, reaguj, jeśli okaże się, że tak, zaproponuj profesjonalną pomoc, pomóż skontaktować się ze specjalistą. Pamiętaj także, żeby podczas pomocy innej osobie zadbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne, a jeśli osoba znajdująca się w kryzysie zagraża swojemu życiu, zadzwoń na 112.

 

Gdzie osoby w kryzysie psychicznym mogą szukać pomocy?

  • Antydepresyjny Telefon Zaufania – 22 484 88 01 – czynny od poniedziałku do piątku w godz. 15.00 do 20.00 – dyżury pełnią psycholog, psychiatra oraz seksuolog. Możesz także skontaktować się przez maila: porady@stopdepresji.pl

Więcej informacji: https://stopdepresji.pl/antydepresyjny-telefon-zaufania/

  • Telefon Zaufania Młodych22 484 88 04 – czynny od poniedziałku do soboty w godz. 11.00 do 21.00 – dyżury pełnią psychologowie. Możesz także skorzystać z czatu dostępnego w poniedziałki i wtorki w godz. 11.00-21.00 oraz odbyć pakiet bezpłatnych sesji wsparcia online z psychologiem.

Więcej informacji: https://stopdepresji.pl/telefon-zaufania-mlodych/

  • Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123 – oferuje pomoc osobom dorosłym, które przeżywają trudności osobiste i nie potrafią sobie poradzić ze swoim problemem. Dostępny od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-22.00.

Więcej informacji: https://swietochlowice.policja.gov.pl/k25/kontakt/infolinie-i-telefony-za/105465,116-123-Telefon-Zaufania-dla-Osob-Doroslych-w-Kryzysie-Emocjonalnym.html

  • Telefon Zaufania dla Osób Starszych22 635 09 54 – po drugiej stronie na seniorów czekają doświadczeni psychologowie. Jest prowadzony przez Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich, a jego partnerem merytorycznym są eksperci Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Więcej informacji: https://www.malibracia.org.pl/nasze-projekty/telefon-zaufania-dla-osob-starszych/

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji22 594 91 00 – czynny w środy i czwartki w godz. 17.00-19.00. Przy telefonie dyżuruje lekarz specjalista – psychiatra.

Więcej informacji: https://forumprzeciwdepresji.pl/antydepresyjny-telefon

  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12 – jest to telefon całodobowy, czynny 7 dni w tygodniu. Możesz także napisać do ekspertów na czacie.

Więcej informacji: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

  • Centrum Pierwszej Pomocy Psychologicznej – działa w Krakowie w 4 punktach. Udziela wsparcia psychologicznego osobom znajdującym się w kryzysie psychicznym z powodu trudnej sytuacji życiowej, która pojawiła się lub przedłużyła w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Aby skorzystać ze wsparcia, wypełnij formularz online lub zadzwoń pod numer 572 88 22 00 (poniedziałek – piątek, 8.00-20.00).

Więcej informacji: https://cppp.org.pl/

 

 

5. Światowy Dzień Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej odbędzie się w dniach 12-14 listopada 2021 r. Dołącz do wydarzenia już dzisiaj: https://www.facebook.com/events/664496571621083?active_tab=about