Światowy Dzień Ubogich

Pierwszy dzień w Namiocie Spotkań! – 3. Światowy Dzień Ubogich3. Światowy Dzień Ubogich oficjalnie się rozpoczął! Nie wiadomo kiedy, ale minął już rok od ostatniej edycji dzieła. W  tym roku znów spotykamy się na krakowskim Małym Rynku, by wyjść na spotkanie wszystkim tym, którzy go potrzebują. Równo o 9 do Namiotu Spotkań weszli pierwsi goście. Przywitani przez o. Jacka Dubla oraz rekolekcjonistę o. Wawrzyńca Jaworskiego pomodlili się i zasiedli do stołów, przy których wspólnie zjedli śniadanie. 

Po śniadaniu nadszedł czas na zajęcia świetlicowe, które prowadzili pracownicy z Dzieła Pomocy Św. Ojca Pio. Oprócz tego na chętnych czekała możliwość porady,  rozmowa m.in. z pracownikami MOPS-u i Urzędu Pracy. Pracownice UP udzielające porad informowały, że nie warto bać się tej instytucji – jest ona bardzo pomocna w próbie powrotu na rynek pracy. Co najważniejsze, w Urzędzie Pracy można skorzystać także z doradztwa zawodowego i pomocy psychologa, który pomaga osobom wykluczonym przez ubóstwo powrócić do społeczeństwa i życia zawodowego. W rozwoju ścieżki kariery, zdaniem pracownic UP, może pomóc m.in. Krajowy Fundusz Szkoleniowy, dzięki któremu pracownicy bez doświadczenia mogą zostać skierowani na specjalne szkolenia i podnosić swoje kwalifikacje zawodowe.

W międzyczasie trwały inne zajęcia m.in. z rękodzieła (pod wodzą Anny Tychoty z Fundacji Po Pierwsze Człowiek), jazda na rowerze treningowym (który cieszył się dużym zainteresowaniem naszych Gości) i warsztaty – teatralne z Magdaleną Sokołowską, Agnieszką “Tolą” Słomką i Juliuszem Chrząstowskim, muzyczne z Lidią i Marcinem Pospieszalskimi oraz taneczne z Bogumiłą i Piotrem Zgorzelskimi (Akademia Tańca Tradycyjnego). Goście Namiotu grali w ping ponga, piłkarzyki, ale także szachy czy chińczyka.  W Namiocie trwały także żywiołowe dyskusje obecnych w nim wolontariuszy i Gości. O 15 rozpoczęła się koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził ojciec Wawrzyniec Jaworski. Ojciec powiedział, że “sam nigdy nie był na rekolekcjach”, a jego nauka płynie z jego własnych doświadczeń. Zaprezentował swoje świadectwo, którym zachęcił do wzięcia udziału w nauczaniu w Bazylice Mariackiej. 

Później na naszych Gości w Namiocie Spotkań czekała obiadokolacja. Po ciepłym posiłku nastąpiła krótka przerwa, a na scenie pojawili się (jak sami się nazwali) muzykujący-amatorzy ze Wspólnoty Nam Arka, których łączy przede wszystkim miłość do muzyki. Zespół składający się z osób w – dosłownie – każdym wieku wprowadził do Namiotu przyjazną i śpiewającą atmosferę. Gdy koncert się zakończył Goście przenieśli się do Bazyliki Mariackiej na Mszę Świętą i nauczanie prowadzone przez o. Wawrzyńca. 

Ojciec Wawrzyniec Jaworski w Bazylice Mariackiej zaznaczył, że wielką rolę w wyjściu z ubóstwa, bezdomności, alkoholizmu ma wiara człowieka, zawierzenie siebie Panu Jezusowi. Swoim świadectwem starał się pokazać ludziom, że można rozpocząć nowe życie bez używek, a dzięki życiu opartemu na wierze w Boga prowadzić nowe, lepsze życie. 

Poza Namiotem trwały Metamorfozy (fryzjer i kosmetyczka) przy ulicy Smoleńsk 4, można było także skorzystać z pomocy medycznej przy ulicy Siennej 5.  W kościele św. Barbary natomiast wciąż odbywa się duchowe dzieło Modlitewnego Jerycha. I tak minął nam pierwszy dzień 3. Światowego Dnia Ubogich w Namiocie Spotkań!  Ale już jutro znów widzimy się na Małym Rynku w Krakowie. Oprócz wielu ciekawych punktów na każdego czeka przede wszystkim.. rozmowa. Do zobaczenia jutro!

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ:
Namiot Spotkań >>
Rekolekcje>>

fot. Maciej Świerczyński