Światowy Dzień Ubogich

Ponad 3000 posiłków wielkanocnych dla potrzebujących w KrakowiePodczas świąt zawsze skupiamy się na najbliższych, na naszej rodzinie. Podobnie jak kilka miesięcy temu z okazji Bożego Narodzenia, tak też w Wielkanoc Miasto Kraków przygotowało specjalne pakiety świątecznych posiłków. Skorzystać ze śniadań wielkanocnych będą mogli wszyscy potrzebujący, samotni, z niepełnosprawnościami oraz seniorzy. Dodatkowo otrzymają także życzenia od prezydenta miasta.

A co znajdzie się w takim wielkanocnym pakiecie? Wielkanocne specjały, które będą pewnie na większości polskich stołów, m.in. żurek, faszerowane jajka oraz świąteczne ciasto.

– Szczególnie w czasie pandemii, ze względu na ciągle towarzyszące obawy utraty zdrowia, a nawet życia, wszyscy są bardzo mocno skoncentrowani na sobie i najbliższych. Każdy dzień przynosi złe informacje, które wywołują lęk, przez co maleje nasza troska o to, by zainteresować się innymi. Dlatego bardzo się cieszę, że w tej trudnej sytuacji nasze miasto po raz kolejny stara się wyciągnąć pomocną rękę do osób najbardziej potrzebujących. Tym razem tej pomocy będziemy udzielać za pośrednictwem Fundacji Wolne Miejsce, która w wielu miastach Polski pokazała, że potrafi zająć się tego rodzaju działalnością w sposób profesjonalny i z miłością do drugiego człowieka. Ważne jest, by dzielić się nie tylko pokarmem, ale też szacunkiem dla innych – mówił Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej podczas konferencji prasowej poświęconej tej inicjatywie.

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Fundacją Wolne Miejsce, która na zlecenie miasta zapewnia przygotowanie i dostarczenie pakietów wielkanocnych posiłków. Podobne przedsięwzięcia odbywają się także m.in. w Warszawie, Lublinie, Bielsku-Białej, Łodzi czy Metropolii Górnośląsko- Zagłębiowskiej.

Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce podkreśla

Nie jest najważniejsze, że w świątecznych pakietach będzie pyszny żurek, kiełbaski, wędliny, sałatki, faszerowane jajka, pieczywo czy ciasto i suweniry oraz życzenia, najważniejszy w tym przedsięwzięciu jest drugi człowiek – ktoś dla kogo jesteśmy potrzebni. Oprócz przygotowania dobrego jedzenia, w to, co robimy, wkładamy całe serce, a nasi wolontariusze to pasjonaci. Jako Fundacja przykładamy ogromne znaczenie do inicjatywy przygotowania śniadania wielkanocnego w Krakowie, dajemy tu naszych najlepszych ludzi.

Fundacja prowadzi także nabór na wolontariuszy, którzy przygotują i rozwiozą posiłki do potrzebujących. Wszelkie informacje można znaleźć tutaj.  Fundacja zachęca także do przekazywania słodyczy, owoców i wielkanocnych dekoracji, które zostaną dołączone do świątecznych pakietów.

Kiedy trafią do potrzebujących? Zostaną dostarczone przez wolontariuszy pod wskazane adresy w Wielką Sobotę. Będą także wydawane przedstawicielom organizacji pozarządowych zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami.

źródło: krakow.pl