Przebaczajcie, choćby niektórzy nazywali to skandalem
– Nie ma grzechu, którego On by nie odpuścił, bo On jest skandalistą miłosierdzia. Kiedy to zrozumiemy, może mniej będziemy o Bogu mówić, a więcej żyć tak, żeby inni nas o Boga pytali – mówił ks. Jacek Krzemień podczas rekolekcji w ramach obchodów 2. ŚDU.
Podczas kazania, ks. Krzemień podzielił się przemyśleniami na temat sakramentu pojednania – Nie lubię słowa spowiedź, tu nie chodzi o to, żeby szeptać do ucha, ale o to, aby pojednać się z Bogiem – przypominał rekolekcjonista. Nawiązując do słów Ewangelii o Synu Marnotrawnym, podkreślał, że Bóg cierpi z powodu naszych grzechów, ale jednocześnie zawsze szanuje wolność człowieka – On szaleje za nami, szanuje naszą wolność, którą nam dał. Zapłacze nad nami, ale powie idź. Serce ojca płacze, ale choć mógłby zatrzymać syna wie, że on jest wolny. Wiedział, że gdyby odebrał wolność swojemu synowi, odebrałby mu jego człowieczeństwo – zaznaczał ks. Krzemień.
Rekolekcjonista zaznaczał, że po powrocie syna, ojciec nie robił mu wymówek, nauk. Jedyne co się wydarzyło, to spotkanie miłości z miłością. – Takie spotkanie możecie przeżyć jedynie w sakramencie pojednania. To jest największa tajemnica naszego życia – mówił. Zwracając uwagę na postawę starszego syna, wskazał, że także i my często przyjmujemy postawę pouczania, dawana dobrych rad, przy jednoczesnym przekonaniu braku popełniania własnych błędów – Dla starszego syna to przebaczenie było skandalem, on swojego brata spisał na straty, a ojciec mu przebacza. Niewątpliwie jest to skandal miłosierdzia – mówił. Jednocześnie podkreślał, że nie ma grzechu, którego Bóg nie odpuściłby człowiekowi. – On jest skandalistą miłosierdzia. Kiedy to zrozumiemy, to zrozumiemy, że i my jesteśmy ubodzy. Zrozumiemy, co to znaczy kochać Boga ponad wszystko, a bliźniego swego jak siebie samego. Kiedy to zrozumiemy, może mniej będziemy o Bogu mówić, a więcej żyć tak, żeby inni nas Boga to pytali – zaznaczał.
Rekolekcjonista prosił, aby nigdy nie zapomnieć o wielkiej miłości Boga do każdego z nas oraz wzywał, aby zawsze przebaczać sobie i innym – On nie może Was nie kochać. Uczestniczcie w Jego przebaczeniu, przebaczajcie! Może najpierw przebaczcie sobie to wszystko co było złe, ale i przebaczajcie drugiemu człowiekowi. Choćby niektórzy nazywali to skandalem – przebaczajcie. Bo przebaczenie to spotkanie miłości z miłością, a miłość w życiu jest najważniejsza – mówił.
Na koniec ks. Jacek Krzemień podziękował za obecność i uczestnictwo we wspólnej modlitwie podczas minionych trzech dni rekolekcji – Chciałem powiedzieć, że was bardzo kocham, że sporo się od was nauczyłem i że tak bardzo liczę na to, że spotkamy się w niebie – mówił ks. Krzemień.
W niedzielę, 18 listopada o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej odbędzie się Msza święta wieńcząca obchody 2. Światowego Dnia Ubogich. Eucharystii będzie przewodniczyć abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
Zofia Świerczyńska
fot. Maciej Świerczyński