Światowy Dzień Ubogich

Relacja z pierwszego dnia w Namiocie Spotkań



Niezwykła atmosfera radości, jedności i wspólnoty towarzyszyła gościom Namiotu Spotkań na Małym Rynku w Krakowie, otwartego w ramach obchodów 2. Światowego Dnia Ubogich. Pierwszy dzień spotkania obfitował w wiele inicjatyw wspierających najbardziej potrzebujących. Namiot będzie otwarty do niedzieli 18 listopada.

Namiot Spotkań to miejsce, w którym zarówno wolontariusze jak i osoby potrzebujące mogą doświadczyć radości ze wspólnego spotkania, nauczyć się nowych umiejętności, wspólnie spędzić czas oraz otrzymać fachową pomoc. W środę 14 listopada w namiocie zorganizowane zostały warsztaty, wydawane były posiłki, a na scenie odbywały się występy – te zaplanowane jak i spontaniczne. Nowością w Namiocie Spotkań było stoisko z książkami, gdzie każdy mógł znaleźć interesującą lekturę – Każdy ma okazję przyjść, obejrzeć, pogrzebać w stosie książek i coś wybrać – opowiadała stojąca przy stoisku z książkami siostra Monika Gryźniak ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. – W zeszłym roku jedna z naszych sióstr przyszła do Namiotu Spotkań tylko z plecakiem książek. I było bardzo duże zainteresowanie. W tym roku specjalnie zrobiłyśmy remanent w domu. Chciałyśmy się podzielić czymś, co u nas jest niewykorzystane i mamy nadzieję, że komuś posłuży – dodaje. Jako dodatek do książek, siostry rozdawały także medaliki z wizerunkiem Matki Bożej. Stoisko w namiocie będzie otwarte do końca tygodnia.

Ważnym punktem namiotu była kuchnia, gdzie przybyli goście mogli skosztować oferowane przez kucharzy specjały. – Nasze dzisiejsze menu jest hołdem w stronę kuchni hiszpańskiej i południowoamerykańskiej, w połączeniu z tradycyjną kuchnią polską. Każdy z nas chce coś robić i pomagać – relacjonował Marcel Lopez, pochodzący z Ekwadoru szef kuchni. Osoby ubogie i bezdomne mogły także skorzystać z porad wielu specjalistów – Ludzie pytają najczęściej o sprawy finansowe oraz o to, gdzie jest możliwość wyrobienia dokumentów, bo swoje zgubili już dawno i nie wiedzą jak zabrać się za załatwianie takich spraw – opowiadały pracownice pomocy społecznej, Ilona Sikora oraz Kamila Studencka. Do dyspozycji odwiedzających namiot byli także pracownicy NFZ, Biura Rzecznika Praw Pacjenta, pomocy społecznej, pracownicy socjalni czy psycholog. Osoby potrzebujące mogły także wziąć udział w mityngu informacyjnym Wspólnoty Anonimowych Alkoholików.

Podobnie jak w ubiegłym roku, w namiocie odbywały się warsztaty artystyczne, podczas których wykonywane były ozdoby świąteczne metodą decoupage – Przekazuję innym to, co umiem. Chodzi o to, by dać tym osobom jakieś zajęcie, które by ich satysfakcjonowało, umiliło trochę czas. Żeby uwierzyli, że do stworzenia czegoś efektownego wystarczą tylko chęci – mówiła Anna Tychota, współorganizatorka warsztatów decoupage. – Jest wspaniała atmosfera. Moją najładniejszą bombkę dałem siostrze z fundacji jako prezent z okazji urodzin, które miała wczoraj – opowiadał z uśmiechem pan Zbigniew, uczestnik warsztatów. Natomiast podczas warsztatów „Miasto moje, a w nim…” uczestnicy stworzyli mapę Krakowa utkaną z opowieści o miejscach znanych i nieznanych, lubianych i nielubianych, oraz tych wymarzonych, których ich zdaniem brakuje w Krakowie. Wspólne spotkanie przy mapie było także okazją do zastanowienia się nad tematem bezdomności oraz wykluczenia. Do dyspozycji gości był także punkt informacyjno-historyczny „Przystanek Miłosierdzia”, jak również otwarta w godzinach 10.00-12.00 świetlica.

Wszystkim wydarzeniom towarzyszyły występy na scenie: od godziny 14.00 Krzysztof Stanio opowiadał o świętym Szarbelu – mnichu, który przez 23 lata żył bez kontaktu z innymi ludźmi. Rozpoczynający się o godzinie 15.00 występ Andrzeja Róg i Ewy Romaniak, „Krakus Książę Niezłomny” został poprzedzony krótkim świadectwem byłych alkoholików. Dzień zakończył pokaz filmu „Przed egzekucją” w reżyserii Tima Robinsa.

Już jutro kolejna okazja do odwiedzin Namiotu Spotkań na Małym Rynku w Krakowie, wzięcia udziału w organizowanych w nim wydarzeniach, a przede wszystkim – spotkania, które przemienia serca. Od czwartku w Bazylice Mariackiej rozpoczną się także rekolekcje, które poprowadzi ks. Jacek Krzemień. Szczegółowy harmonogram wydarzeń na dzień 15 listopada znajduje się TUTAJ.

GALERIA ZDJĘĆ

Natalia Surmacz
Zofia Świerczyńska
fot. Maciej Świerczyński