Światowy Dzień Ubogich

Solidarność – orędzie na VI Światowy Dzień UbogichNa czym polega solidarność? Mówi o tym Papież Franciszek w Orędziu na VI Światowy Dzień Ubogich! Każdy z nas może podzielić się czymś z innymi i nie zawsze chodzi o wartości materialne. Uśmiech, dobre słowo, gotowość do pomocy czy poświęcony czas – one również są bardzo ważne!
W tym roku VI Światowy Dzień Ubogich odbędzie się pod hasłem: “Chrystus dla nas stał się ubogim”. Papież Franciszek w orędziu na VI odsłonę tej inicjatywy po raz kolejny zwrócił uwagę na solidarność. Bowiem jest ona naszym nieustannym zadaniem w kształtowaniu bardziej dojrzałego na potrzeby innych społeczeństwa. Jednakże w obecnej sytuacji solidarność jest również cechą, którą powinniśmy wykazywać m.in. w stosunku do uchodźców, którzy przybyli do naszego kraju z ogarniętej wojną Ukrainy.
W obliczu przygotowań do VI Światowego Dnia Ubogich warto zauważyć wyciągnięte do pomocy ręce, które tak dobrze oddają obraz solidarnego człowieka. Tylko razem możemy pokonać przeciwności, które stają na naszej drodze.
Słowa Papieża Franciszka z Orędzia na VI Światowy Dzień Ubogich idealnie oddają również słowa wypowiedziane przez św. Alberta Chmielowskiego, który czynnie włączał się w pomoc najbardziej potrzebującym i cierpiącym, a jednocześnie jest obecnie patronem osób ubogich. Mówił on: „każdemu głodnemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież. Jak nie można dużo, to mało”.
Zatem kierowanie się postawą solidarnością mówi nam, iż powinniśmy dać tyle, ile możemy. Jeśli nie możemy czynić dużo, czyńmy tyle, ile to możliwe, ale nie zapominajmy o kierowaniu się postawą chrześcijańskiej solidarności i wyobraźni miłosierdzia, tak bardzo potrzebnej w obecnym trudnym dla wszystkich czasie.
Warto również rozejrzeć się wokół nas i docenić postawy solidarności, których tak wiele obserwujemy każdego dnia.