Światowy Dzień Ubogich

Abp Jędraszewski: Ubogi to szczególny pośrednik między nami a Bogiem



5 listopada w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich na ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona organizacji XIII edycji Dni Jana Pawła II oraz obchodom 2. Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.

Podczas powitania uczestników konferencji, Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślał, iż tematyka XIII edycji Dni Jana Pawła – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – jest wspaniałą okazją, by spojrzeć na wielkie dzieła papieża Jana Pawła II, poprzez które krzewił to, co święte w polskiej tradycji.

Odnosząc się do zbliżających się obchodów 2. Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej, Metropolita podkreślał, że będą one okazją do konkretnego pochylenia się nad losem ludzi ubogich – Ubóstwo jest problemem tych ludzi, ale przede wszystkim naszej postawy wobec nich, żebyśmy umieli się nad nimi pochylić i okazać im szczególny szacunek – mówił arcybiskup. Podkreślił również, że samo określenie „ubogi” w języku polskim ma szczególny wydźwięk – W naszym języku polskim człowiek biedny, to człowiek ubogi, czyli człowiek będący „u Boga”. Jakiś szczególny pośrednik między Bogiem a nami. Bardzo to ciekawe słowo w języku polskim, które niesie i zawiera w sobie tak wielkie bogactwo treściowe – zaznaczał.

Podczas konferencji prasowej, po wypowiedziach organizatorów XIII edycji Dni Jana Pawła, głos zabrał ks. Dariusz Raś, koordynator organizacji ŚDU w Archidiecezji Krakowskiej. Przybliżył treść hasła tegorocznego spotkania przypadającego na 18 listopada. Podkreślał także dwudzielną kompozycję Światowego Dnia Ubogich, który będzie odbywać się zarówno na poziomie parafialnym jak i podczas wydarzeń centralnych w Krakowie – Lokalnie parafie mają ukazać w tym dniu swoją działalność charytatywną, znaleźć nowe problemy związane z ubogimi i podejmować próbę ich rozwiązania – wyjaśniał ks. Raś.

Przypomniał, iż obchody 2. ŚDU rozpocznie 11 listopada „Modlitewne Jerycho”, czyli nieustanna, siedmiodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele św. Barbary w Krakowie. Od 14 listopada na Małym Rynku w Krakowie będzie otwarty Namiot Spotkań – To inicjatywa, która się bardzo sprawdziła, pomagamy osobom biednym czy ubogim poprzez warsztaty, porady, świetlicę, posiłek, posiadamy także możliwość tzw. metamorfoz czy pomocy medycznej – wyjaśniał. Zaznaczył, iż bardzo istotnym elementem Światowego Dnia Ubogich będzie duchowe przygotowanie się do niego przez rekolekcje w Bazylice Mariackiej, które w tym roku poprowadzi ks. Jacek Krzemień, kapelan Katolickiej Wspólnoty Chleb Życia. Ks. Raś skierował do przedstawicieli mediów słowa zaproszenia do udziału w obchodach 2. ŚDU – Tak naprawdę dzięki Wam więcej ubogich będzie mogło przyjść do Namiotu, dowiedzieć się gdzie mogą uzyskać pomoc, zagrzać się, przygotować się do zimy, otrzymać rękawiczki, szalik. Jeśli o tym poinformujecie, będziecie uczestnikami i współorganizatorami Światowego Dnia Ubogich – mówił.

Na koniec zaprosił na briefing prasowy, który odbędzie się w przeddzień otwarcia Namiotu Spotkań, 13 listopada o godz. 12.00 w Prałatówce Kościoła Mariackiego na ul. Plac Mariacki 4.

W konferencji prasowej wzięli udział Abp Marek Jędraszewski, o. Jarosław Kupczak OP, Teresa Malecka, Zofia Zarębianka oraz ks. Dariusz Raś. Konferencję poprowadził ks. Robert Nęcek.