Abp Jędraszewski: Ubogi to szczególny pośrednik między nami a Bogiem

5 listopada w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich na ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona organizacji XIII edycji Dni Jana Pawła II oraz obchodom 2. Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.

Podczas powitania uczestników konferencji, Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślał, iż tematyka XIII edycji Dni Jana Pawła – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – jest wspaniałą okazją, by spojrzeć na wielkie dzieła papieża Jana Pawła II, poprzez które krzewił to, co święte w polskiej tradycji.

Odnosząc się do zbliżających się obchodów 2. Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej, Metropolita podkreślał, że będą one okazją do konkretnego pochylenia się nad losem ludzi ubogich – Ubóstwo jest problemem tych ludzi, ale przede wszystkim naszej postawy wobec nich, żebyśmy umieli się nad nimi pochylić i okazać im szczególny szacunek – mówił arcybiskup. Podkreślił również, że samo określenie „ubogi” w języku polskim ma szczególny wydźwięk – W naszym języku polskim człowiek biedny, to człowiek ubogi, czyli człowiek będący „u Boga”. Jakiś szczególny pośrednik między Bogiem a nami. Bardzo to ciekawe słowo w języku polskim, które niesie i zawiera w sobie tak wielkie bogactwo treściowe – zaznaczał.

Podczas konferencji prasowej, po wypowiedziach organizatorów XIII edycji Dni Jana Pawła, głos zabrał ks. Dariusz Raś, koordynator organizacji ŚDU w Archidiecezji Krakowskiej. Przybliżył treść hasła tegorocznego spotkania przypadającego na 18 listopada. Podkreślał także dwudzielną kompozycję Światowego Dnia Ubogich, który będzie odbywać się zarówno na poziomie parafialnym jak i podczas wydarzeń centralnych w Krakowie – Lokalnie parafie mają ukazać w tym dniu swoją działalność charytatywną, znaleźć nowe problemy związane z ubogimi i podejmować próbę ich rozwiązania – wyjaśniał ks. Raś.

Przypomniał, iż obchody 2. ŚDU rozpocznie 11 listopada „Modlitewne Jerycho”, czyli nieustanna, siedmiodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele św. Barbary w Krakowie. Od 14 listopada na Małym Rynku w Krakowie będzie otwarty Namiot Spotkań – To inicjatywa, która się bardzo sprawdziła, pomagamy osobom biednym czy ubogim poprzez warsztaty, porady, świetlicę, posiłek, posiadamy także możliwość tzw. metamorfoz czy pomocy medycznej – wyjaśniał. Zaznaczył, iż bardzo istotnym elementem Światowego Dnia Ubogich będzie duchowe przygotowanie się do niego przez rekolekcje w Bazylice Mariackiej, które w tym roku poprowadzi ks. Jacek Krzemień, kapelan Katolickiej Wspólnoty Chleb Życia. Ks. Raś skierował do przedstawicieli mediów słowa zaproszenia do udziału w obchodach 2. ŚDU – Tak naprawdę dzięki Wam więcej ubogich będzie mogło przyjść do Namiotu, dowiedzieć się gdzie mogą uzyskać pomoc, zagrzać się, przygotować się do zimy, otrzymać rękawiczki, szalik. Jeśli o tym poinformujecie, będziecie uczestnikami i współorganizatorami Światowego Dnia Ubogich – mówił.

Na koniec zaprosił na briefing prasowy, który odbędzie się w przeddzień otwarcia Namiotu Spotkań, 13 listopada o godz. 12.00 w Prałatówce Kościoła Mariackiego na ul. Plac Mariacki 4.

W konferencji prasowej wzięli udział Abp Marek Jędraszewski, o. Jarosław Kupczak OP, Teresa Malecka, Zofia Zarębianka oraz ks. Dariusz Raś. Konferencję poprowadził ks. Robert Nęcek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *