Światowy Dzień Ubogich

Wigilia dla Ubogich w 2020Co roku na krakowskiej Wigilii spotykało od 800 do nawet 1 tys. osób. Była wyjątkowa, bo odbywała się dokładnie 24 grudnia, kiedy według polskiej tradycji nikt nie powinien być sam. W tym roku jednak z powodu pandemii koronawirusa Wigilia na Rynku w Krakowie  nie odbędzie się w tradycyjnej formie. W zamian Caritas Archidiecezji Krakowskiej 24 grudnia zaoferuje najbardziej potrzebującym ciepły posiłek i paczki żywnościowe.

Gdyby nie pandemia, bezdomni, ubodzy i samotni zasiedliby wspólnie do stołu już po raz trzydziesty. Początkowo Wigilia odbywała się na dworcu PKP, potem przez wiele lat w krużgankach klasztoru oo. Franciszkanów. Od 2017 r. z powodu prac konserwatorskich w klasztorze miejscem wieczerzy była restauracja Stara Zajezdnia, którą właściciel bezpłatnie udostępniał Caritas.

“W tym roku wspólne spotkanie, kolędowanie i łamanie się opłatkiem jest niemożliwe. Ale 24 grudnia od g. 14 do 16 w Kuchni św. Brata Alberta przy ul. Dietla wydawane będą gorące posiłki, a przed Starą Zajezdnią paczki żywnościowe zawierające najpotrzebniejsze produkty” – powiedział rzecznik prasowy kurii ks. Łukasz Michalczewski.

W obu tych miejscach konieczne będzie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa: utrzymywanie społecznego dystansu i noszenie maseczek.

źródło: PAP; fot. PAP/Jacek Bednarczyk