Światowy Dzień Ubogich

Dziękujemy!



Pierwszy Światowy Dzień Ubogich był dla Archidiecezji Krakowskiej dużym darem spotkania i bliskości z „bratem naszego Boga” – człowiekiem bezdomnym, uzależnionym, wykluczonym. W trakcie tego tygodnia wiele osób w obliczu ubogiego zobaczyło Oblicze Chrystusa. Zrodziła się również między nami braterska wspólnota, która nie mogłaby powstać, gdyby nie obecność i hojna pomoc wielu ludzi.

Papież Franciszek w Orędziu na 1. Światowy Dzień Ubogich napisał: „Błogosławione ręce, które się otwierają, nie prosząc nic w zamian, bez jeśli, bez ale i bez być może. To są ręce, które sprawiają, że na braci spływa Boże błogosławieństwo”. Z całego serca pragniemy podziękować za wszystkie otwarte dłonie podczas organizacji Światowego Dnia Ubogich.

Podziękowania składamy Księdzu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu, Metropolicie Krakowskiemu za modlitwę, wszelkie wsparcie, słowo skierowane w liście do wiernych Archidiecezji, przewodniczenie i wygłoszone słowo podczas mszy świętej rozpoczynającej rekolekcje „Ubogi niech do mnie przyjdzie”, obecność w Namiocie Spotkań. Dziękujemy Arcybiskupowi Grzegorzowi Rysiowi za zainicjowanie obchodów Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej oraz wsparcie modlitewne. Za obecność w Namiocie Spotkań, modlitwę, rozmowę i posługę w konfesjonale swoją wdzięczność wyrażamy również Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi oraz Biskupowi Janowi Szkodoniowi.

Dziękujemy wolontariuszom za wielogodzinną pracę w Punkcie Informacyjnym, bufecie oraz w pełnieniu roli Gospodarza Namiotu Spotkań. W czasie tygodnia obchodów ŚDU, w pomoc włączyło się około 300 wolontariuszy. Także wiele wspólnot, organizacji, instytucji, fundacji włożyło dużo pracy i zaangażowania w organizację poszczególnych wydarzeń, by mogły one dać osobom w kryzysie to, co będzie pomocne w ich sytuacji – warsztaty, praktyczne porady, pomoc medyczną, metamorfozy, rekolekcje, wydarzenia kulturalne oraz czas na spotkania i szczere rozmowy: Alpha Polska, Arcybractwo Miłosierdzia, Arka, Caritas, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, Ewangelizacja na Barce, Fryzjerzy i Kosmetyczki biorący udział w metamorfozach, Fundacja „Po pierwsze CZŁOWIEK”, Fundacja Przystań, Krakowska Grupa Amnis, Medyczna, wspólnota namARKA, Mężczyźni św. Józefa, MOPS, wspólnota Sant’Egidio, Restauracja Camino, Restauracja Loża, Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta, Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, Wydział Katechetyczny Archidiecezji Krakowskiej, “Zupa na Plantach”, ŻyWa Pracownia, zgromadzenia zakonne – siostry, bracia oraz duchowni.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim wspólnotom i osobom, które włączyły się w nieustanną modlitwę w czasie „Jerycha” w kościele św. Barbary, wstawiennikom i spowiednikom posługującym w Namiocie Spotkań, księdzu Mirosławowi Toszy i Wspólnocie Betlejem za prowadzenie rekolekcji „Ubogi niech do mnie przyjdzie”.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, sponsorom, darczyńcom, którzy wsparli finansowo organizację Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej. Z funduszy przeznaczonych na organizację ŚDU zostało nieco środków, które zostaną przeznaczone na szczytny cel związany z działalnością na rzecz ubogich, m.in. na dodruk przewodników „Gdzie zjeść, spać, umyć się” – praktycznej książeczki zawierającej spis miejsc w Krakowie, w których na co dzień udzielana jest pomoc ubogim.

Podziękowania kierujemy także do patronów medialnych: Mariacki.com, Deon.pl, Gość Niedzielny, Tygodnik Katolicki Niedziela, KAI, dominikanie.pl, TVP 3 Kraków, Radio Plus Kraków, Palloti FM, Franciszkanska3.pl oraz wszystkim mediom, dzięki którym o obchodach Światowego Dnia Ubogich i konieczności pomocy ubogim, mogło dowiedzieć się jak najwięcej osób.

Świadectwa uczestników tych Dni potwierdzają, że wielu z nich odzyskało wiarę w bezinteresowną pomoc drugiego człowieka i na nowo mogło zastanowić się nad istotą własnego lub czyjegoś ubóstwa. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim za obecność i każdy rodzaj wsparcia podczas Światowego Dnia Ubogich. Jesteśmy wdzięczni za osobiste świadectwo i tak szybką odpowiedź na apel Ojca Świętego Franciszka „Pomóżcie naprawić ich życie!”

 

Ks. Infułat dr Dariusz Raś
wraz z Zespołem Organizacyjnym ŚDU