Światowy Dzień Ubogich

Pogoda na jutro – projekcja filmu



W ramach obchodów Światowego Dnia Ubogich, w poniedziałek 13 listopada odbył się pokaz filmu “Pogoda na jutro” oraz spotkanie z reżyserem filmu, Jerzym Stuhrem.

Pogoda na jutro opowiada historię Józka, który po kilkunastu latach pobytu w klasztorze, staje naprzeciw nieznanej sobie codzienności, swoim dzieciom, dla których jest obcym człowiekiem. Próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości, powtórnie musi zmierzyć się z własnymi ograniczeniami i lękiem. Jerzy Stuhr zapytany podczas spotkania o to, jak bezdomny człowiek ma poradzić sobie w sytuacji, w której znalazł się bohater filmu, podkreślał, że każdy bezdomny, by wrócić do bliskich, do rodziny, do relacji z drugim człowiekiem, sam musi wykonać pierwszy krok, pierwszy gest.

Znany z wielu ról teatralnych i filmowych aktor przyznał, że w każdym jego filmie pojawia się nie tyle wątek autobiograficzny, co chęć zmierzenia się z jakimś problemem, zaniedbaniem. – Zabieram się za jakiś film, kiedy stwierdzę, że coś mnie boli, gnębi – mówił. Przyznał także, że film jest odzwierciedleniem tego, jak ówcześnie wyglądało jego życie – Pogoda na jutro powstawała w momencie, kiedy bardzo intensywnie pracowałem, spalałem się zawodowo, służyłem ludziom. Moje życie wyglądało inaczej niż moich rówieśników… A kiedy człowiek daje z siebie tak dużo, jest zmęczony. Nie tylko fizycznie, ale psychicznie. Ten film to pewnego rodzaju stanięcie w prawdzie przed sobą – mówił.

Jerzy Stuhr przyznał, że jego filmy są lustrem, w którym sam się odnajduje i w którym może się także odnaleźć drugi człowiek – Widz ma się w nim odnaleźć, choć częściowo, dzięki niemu nie czuje się samotny. W trakcie jednego pokazu Pogody na jutro obserwowałem reakcje widzów, ich śmiech i radość. Wtedy zobaczyłem ile tytułowej pogody mogę dać innym – podsumował.

Kolejne projekcje filmów oraz spotkania z twórcami w ramach ŚDU, odbędą się w Namiocie Spotkań na Małym Rynku w środę 15 listopada (pokaz filmu „Anioł w Krakowie”, po pokazie spotkanie z obsadą filmu m.in. reż. Arturem Więckiem, aktorami: Tomaszem Schimscheinerem i Krzysztofem Globiszem) oraz w piątek 17 listopada (pokaz filmu „Brat naszego Boga”, po pokazie spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim).

 

Oprac. Kornelia Malczyk
fot. Paulina Krzyżak

Zobacz galerię zdjęć