W krakowskich szkołach trwają katechezy o pomocy ubogim

– Słuchajcie uważnie, nawet ja dowiedziałam się nowych rzeczy o pomocy potrzebującym – zwróciła się na początku katechezy do swoich uczniów siostra Halina, katechetka jednego z krakowskich liceów. Katecheza to jeden z elementów obchodów I Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.

Specjalny konspekt lekcji na temat pomocy ubogim został rozesłany do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w archidiecezji krakowskiej. Część szkół, idąc o krok dalej, zaprosiła pracowników instytucji pomocowych, by opowiedzieli o swojej codziennej pracy z osobami bezdomnymi. Jedną ze szkół, którą odwiedzą jest XIII liceum ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte. Pracownicy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przeprowadzą tam zajęcia z aż 16 klasami. Wszystko po to, aby jak najwięcej młodych ludzi mogło usłyszeć o ŚDU i poczuło, że sami również mogą pomagać osobom bez domu i ubogim.

Podczas lekcji pracownicy dzielą się przede wszystkim doświadczeniem pracy z osobami bezdomnymi, opowiadając konkretne ludzkie historie. Dzięki temu uczniowie mogą poczuć, że nie są to już bezimienne osoby mijane na Plantach, a panie i panowie z imieniem i indywidualna historią, która przez różne zawirowanie zaprowadziła ich na ulicę.

– Kiedy przytaczałam konkretne historie – pana Krzysztofa, pani Kingi czy pana Jurka – widziałam, że budzą duże zainteresowanie uczniów. Niektórzy zadawali rzeczywiście trafne, głębokie pytania. Już zrodziły się także pomysły na szkolne akcje charytatywne! – relacjonuje Ewa Korbut z Dzieła Pomocy, która już we wtorek 14 listopada poprowadziła kilka katechez w XIII LO. Większość z uczniów jest w stanie wymienić miejsca, gdzie widuje osoby bezdomne. – Po chwili rozmowy licealiści sami widzą, ile stereotypów jest w naszym myśleniu o osobach ubogich i bezdomnych oraz jak to może być dla nich krzywdzące – zauważa Ewa Korbut.

Każdy z uczniów w odwiedzanych szkołach otrzymuje ulotkę z konkretnymi możliwościami zaangażowania się w pomoc osobom potrzebującym. Wolontariat, zbiórki odzieży, udział w biegach w biegach czy śledzenie mediów społecznościowych mogą być impulsem do zauważania osób ubogich.

Do przeprowadzania katechezy zachęcamy wszystkich katechetów. Można to zrobić zarówno przed przypadającym 19 listopada Świętem Ubogich, jak i w tygodniu po obchodach ŚDU. Konspekt lekcji, prezentację multimedialna i materiały pomocnicze można znaleźć na stronie Wydziału Katechetycznego (http://www.katecheza.diecezja.krakow.pl/index.php/Aktualno%C5%9Bci).
Konspekt zawiera fragmenty Orędzia Papieża Franciszka na I ŚDU, ale także konkretne historie osób, którym Dzieło Pomocy towarzyszy w drodze do domu.

Szczególnie dziękujemy Dyrekcji i Katechetom ze szkół:

  • XIII Liceum Ogólnokształcące,
  • Zespół Szkół Chemicznych i XXVI Liceum Ogólnokształcące,
  • Zespół Szkół Łączności,
  • V Liceum Ogólnokształcące,
  • VII Liceum Ogólnokształcące,
  • Zespół Państwowych Szkół Plastycznych,

za zaproszenie do poprowadzenia lekcji oraz wizyty uczniów w Centrach Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

 

Justyna Nosek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *